Anne olma şansını etkiliyor

Kadın yaşının ilerlemesiyle yumurta rezervlerinin azaldığını ve yumurtaların kalite bakımından yeterli gelmemeye başladığını belirten Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erol Tavmergen, önemsiz olarak görülen bazı sorunların anne olma şansını etkileyen sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

Hamileliğin oluşması için yumurtlama ve döllenmenin düzenli çalışması gerektiğini aktaran Prof. Tavmergan, anne olma şansını etkileyen faktörleri anlattı:

ADET DÜZENSİZLİĞİ

“Yumurtlamanın olmaması, gebeliğe engel teşkil eder. Yumurtlama işlevlerinin bozulmasına yol açan etkenlerden bazıları ise; beslenme düzensizlikleri, sigara kullanımı, geçirilmiş operasyonlar, doğumsal sorunlar ve stres olabilir. Bir diğer etki de FSH adı verilen, folikül uyarı hormondur. Bu hormonun düzenli salgılanması sayesinde yumurta büyür ve yeterli olgunluğa ulaştığında çatlar. Bu hormonun düzensiz çalışması gebeliği önleyebilir.

TÜPLERİN TIKALI OLMASI

Kadınlarda iki adet fallop tüpü bulunur. Gebeliğin oluşması için bu tüplerin açık olması gerekir. Tek tüpün tıkalı olması durumunda kadın doğal yollarla hamile kalabilir. Ancak iki tüpün tıkalı olduğu durumlarda sperm ve yumurta birleşemez. Bu sebeple de gebelik gerçekleşmez. Bu gibi durumlarda tüp bebek yöntemi ile gebe kalmak mümkündür.”

Prof. Tavmergen, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve adet geciktiricilerin de gebeliğe engel olabileceğini söyledi: “Adet geciktirici hapların uzun süre kullanılması gebeliğin oluşmasını engelleyebilir. Zührevi hastalıklar ve enfeksiyonlar da yapışıklıklara ya da tüplerin tıkanmasına yol açabilir. Endometriozis veya pelvik inflamatuar gibi üreme sistemi bozuklukları olan kadınlar, fallop tüplerinin tıkanıklığı açısından risk grubundadır. Karın boşluğu iltihabı da fallop tüplerinin tıkanıklığına sebep olarak gebeliğe engel olabilir. Bu tür sorunların mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.”

ÇİKOLATA KİSTİ (ENDOMETRİOZİS)

Çikolata kistinin doğrudan kısırlık sebebi olmadığını ancak çikolata kisti olan kadınların yüzde 40’ının kısırlık sorunu yaşadığını söyleyen Prof. Tavmergen, endometriozis bulunan kadınların hem düşük yapma hem de yüksek riskli gebelik tehdidi altında bulunduklarını söyledi.

Endometriozisin önemli bir sorun olan dış gebeliğe de yol açtığını ve dış gebelik riskini 2 kat arttırdığını söyleyen Tavmergan, gebeliğe engel olabilecek diğer sorunları şöyle sıraladı:

– Spiral kullanımı bazı durumlarda gebeliğin oluşmasını olumsuz etkileyebilmektedir.
– Polikistik over sendromunun bulunması,
– Birden fazla kürtaj yaptırmış olmak,
– Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların bilinçsizce kullanılması,
– Rahim ağzında mevcut olan yaralar ve şekil bozuklukları.

ANNELİK ŞANSINIZI KONTROL ETTİRİN

“Çiftlerin evlendikten sonra ‘nasıl olsa şu anda bebek istemiyoruz’ düşüncesi ile korunmaları doğru değil” ifadesini kullanan Prof. Tavmergan, çiftlere üreme check-up’ı yaptırmalarını önerdi.

Hem kadın hem de erkek açısından mevcut ya da olası sorunların evliliğin başında tespit edilmesiyle çocuk sahibi olma şansının artacağını dile getiren Tavmergen, kadında yumurtalık deposunu gösteren çok basit testler olduğunu belirtti.

Tavmergen, ‘Anti müllerian’ (AMH) adlı hormonun yumurta kapasitesini ortaya koyduğunu ifade ederek, “Birkaç kolay kontrol ile anne olma şansının ve varsa sorunların ortaya konulması ve çözüm aranması mümkündür” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.