Anne karnında ameliyat

Fetal uygulama, yani anne karnında operasyon. Bu yöntem sayesinde bebekte görülen pek çok rahatsızlık, daha doğmadan önlenebiliyor. 

Antalya’da düzenlenen bilimsel kongrede, Türkiye’de ilk kez fetal uygulama ve araştırma merkezi kurulacağı açıklandı. Uzmanlar, bu merkezde hasta bebeğe anne karnında müdahale edilebileceğini söyledi.

Uygulama hakkında bilgi veren Prof. Dr. Soner Duru, “Anne karnında müdahaleyle sorunları erkenden engellersek o zaman örneğin; ayakları tutmama, felç olma, idrarını tutamama gibi durumları önlemiş olabiliriz” dedi.

Anne karnındaki operasyonlar, özellikle omuriliği açıkta ve kafa büyümesi olan bebeklere yapılıyor.

Hamileliğin 19 ve 22. haftaları, operasyon için en uygun zaman.

Fetal uygulamanın her ameliyat gibi tehlikeleri olduğuna dikkat çeken Dr. Duru, “Plasenta ayrılması olabilir, erken doğum veya düşük olabilir. Çocuk açısından kalp ritmi düşebilir. Annede enfeksiyon ihtimali olabilir. Bunlar tabi ihtimal konusu” değerlendirmesini yaptı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.