Anne babasının odasında uyuyan bebekler daha az uyuyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, anne babasının odasında uyuyan altı aydan büyük bebekler normale göre 40 dakika daha az uyuyor.

Dailymail’de yer alan habere göre, Penn State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan ve sonuçları Journal of Pediatrics’te yayımlanan araştırmada, 230 anne ve bebeği takip edildi.

Araştırmaya göre 9 aylık bir bebeğin ortalama 10,5 saat uyuması gerekirken anne babası ile aynı odada uyuyan çocuk 9 saat 47 dakika uyuyabiliyor. Bunun nedenin ise, bebeğin gece anne ve babasının yatağına 4 kat daha fazla alınması olduğu söyleniyor.

BEBEĞİN AZ UYUMASI NEDEN SAKINCALI?

Araştırmacılara göre, bebeklerin daha az uyuması; kendi kendini rahatlama yeteneğinin kaybolması, öfke nöbeti geçirme ve çocukluk obezitesi riskini artırıyor.

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Ian Paul, ’’Bu süreç bebeğin her uyandığında anne babasında bir tepki alma isteği sürecini doğurur. Bebek kendi kendini rahatlatıp uykuya dalmak yerine ebeveyninin onu sallayarak ya da başka şekilde uyutmasını bekler’’şeklinde konuşuyor.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.