Anlaşma olmazsa ‘market eczaneler’ gelebilir

Protokol sorunu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdöl, Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında anlaşma yapılmasından yana olduğunu, bunun gerçekleşmemesi halinde eczanelerle bire bir sözleşme ya da ”marketlerde ilaç satışı”nın söz konusu olabileceğini bildirdi.

Erdöl, TEB’in 4 Aralık’ta yaptığı bir günlük ”kepenk kapatma” eylemini eleştiren Erdöl, ”Tam anlaşma yapılması için zemin hazırlanırken, ortadaki fırsatların hepsi değerlendirilmemişken, TEB’in aldığı bir kararla kepenk kapatması uygun olmadı” dedi.

”Hani herşey biter de kepenk kapatırsınız, ona diyeceğim bir şey olmaz. Demokratik haktır. Ancak, henüz görüşmeler tamamlanmamışken, benim şahsı kanaatim TEB’nin iç siyasi, iç çekişmeleri veya çekişmelerine yönelik bir atraksiyonla (başka bir izahını ben yapamıyorum) kepenk kapatması, görüşmelerden çekilmesi, görüşmeleri kabul etmemesi yanlış bir taktirdir. Umarım ki bu yanlıştan dönülür. Biz, SGK ile TEB arasında görüşmelerin yapılıp, eskiden olduğu gibi anlaşma yapıp devam etmelerinden yanayız. Bu olmadığı takdirde yapılabilecek şey, MEDULA sistemiyle zaten bütün eczaneler SGK ile yazışıyor. MEDULA aracılığıyla eczanelerle bire bir sözleşme yapabilir. Tamamı değil ama eczacıların büyük bir kısmı bunu kabul edecektir, biliyorum. Bunun üstelik eczacıya da bir gideri yok. Oysa, TEB’e yıllık olarak 150-500 TL arasında eczacı para veriyor.”

ÜMİDİMİ KESMİYORUM, ANLAŞMA OLABİLİR
Eczacılarla birebir sözleşme de yapılmaması durumunda basına da yansıyan ”Marketlerde ilaç satışı”nın söz konusu olabileceğini belirten Erdöl, kendisinin tüm bu seçeneklerden ziyade ”anlaşmadan” yana olduğunu vurgulayarak, ”Ümidimi koruyorum. SGK ile eczanelerin anlaşacağını düşünüyorum” diye konuştu.

TEB YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, geçtiğimiz hafta içinde SGK ile protokolün imzalanmaması için bir neden bulunmadığını belirterek, ”Protokol görüşmelerinin sayın Bakanınımızın talimatı ile bir an önce başlaması gerektiği görüşündeyiz” açıklamasında bulunmuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.