Anayasa Mahkemesi’nden “zorunlu aşı” kararı

Anayasa Mahkemesi, çocuklarına zorunlu aşıları yaptırmak istemeyen ailelere vize verdi.

Bir başvuruyu değerlendiren mahkeme, anne baba rızası olmadan zorunlu aşı yapılmasını Anayasa’ya aykırı buldu.

Daha önce benzer bir davayı karara bağlayan Yargıtay “Çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz” diyerek aşı yapılmalı hükmü vermişti. Ancak Anayasa Mahkemesi zorunlu aşı yapılmasını ilişkin bir yasal düzenleme olmadığına dikkat çekti.

Doktorlar ise karara tepki gösterdi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Profesör Nilay Etiler, “Aşılama, bireysel bir durum değil, bir toplumda bir hastalığın kontrol altına alınması o hastalığın salgınlarının olmaması hatta o hastalığın kökünün tamamen kazınabilmesi için toplumda yaygın bir şekilde aşı yapmak lazım. Bu bireysel bir anne babanın kararı değildir. Kişilerin bilgisinin olmadığı alanlarda toplum sağlığını etkileyen bir müdahale anlamına geliyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.