Amerika’da yiyecek sektöründe yeni dönem başlıyor (Hangi yiyecek kaç kalori?)

Hamburger menü (915 kcal)

Bir hamburger köftesi genellikle 110 gramdır ve bu 160 kalori anlamına gelir. İşin içine ekmek, mayonez ve ketçap girince anında 235 kaloriye çıkıyor. Peynir ilavesi ise fazladan 60 kalori anlamına geliyor. Ancak asıl kalori kızarmış patates ve gazozdan geliyor. 100 gr kızarmış patates 320 kalori. Ketçap ve mayonezi eklersek 360 kaloriye çıkıyor. Küçük boy gazoz ise 110 kalori. Bu da toplamda günlük kalori ihtiyacınızın %40’ı demek.

Pizza menü (2000 kcal)

Nefis bir hamur, domates sos, mozarella peynir ve üstüne canınız ne çektiyse. Hesap yapmak isteyenler için bir pizza dilimi ortalama 6 dilimden oluşur. Ve her bir dilim 260 kcal içerir. Canınız sarımsaklı ekmek çektiyse hatırlatalım; 2 dilimi 340 kalori.

Lahmacun Menü (830 kcal)

İyi bir lahmacun döş etinden yapılır ve bu, kıymanın %40 yağlı olduğu anlamına gelir. Buradan yola çıkarsak bir lahmacun 220 kcal içerdiğini hesap edebiliriz. Doymak için üç tane yemek gerektiği, ayransız yenmediği düşünülürse hamburger menüden çok farkı yok. Tek avantajı geleneksel olması ve tabii ki mayasız hamuru.

Avokadolu Salata (500 kcal)

Diyet açısından uygun, masum bir salatanın 500 kcal’e yükselmesinin bir çok suçlusu var. Ortalama 150 gr ağırlığında olan avakodo 240 kcal, 15 gr susam 75, 10 gram zeytinyağı 90, kalori değerinde. İşin içine peynir, tavuk ya da sebzeler girince bir salatanın 500 kcal. bulması olağan görünüyor.

Makarna Menüsü (700)

Makarna pakette durduğu gibi durmayan ürünlerden. Zira paketteki halinin 100 gr sadece 130 kalori. Ancak işin içine krema, zeytinyağ, ve diğer lezzet unsurları girince haliyle hesap kabarıyor. 200 gr ağırlığındaki bir porsiyon nereden bakarsanız 600 kcal buluyor. Üstüne az yağlı bir salata ile kcal değeri yükseliyor.

Kuru Fasulye Menüsü (840 kcal) 

Besleyici, geleneksel ve lezzetli. Kurufasulye pilav ve turşudan oluşan hazzın üç bileşeni size çok şey vaat ediyor. Tabiiki kalori cinsinden de değeri çok yüksek. Bir kase mercimek çorbası 90, bir tabak kurufasulye 350, pirinç pilavı 400 kalori. Yanında yediğiniz ekmekleri ve içecekleri hesap dahi etmiyoruz.

Yağsız süt ile hazırlanmış Cappuccino 64 kalori

Yağsız süt ile hazırlanmış Latte 102 kalori

Yağlı sütle hazırlanmış Latte: 190 kalori

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.