Ameliyatta İstiklal Marşı okutarak sesini kalınlaştırdılar

Elazığ’da yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen erkek hasta G.B, sesinin çok ince olmasından yakınarak bir sağlık kuruluşuna başvurdu.

Uygulanan terapilerde sesi kalınlaştırılamayan hastanın, tiroplasti tip 3 (feno cerrahi) ameliyatı olmasına karar verildi.

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan’ın lokal anestezi altında gerçekleştirdiği operasyonda, G.B, İstiklal Marşı’nı okudu, sayıları, günleri ve haftaları saydı. Bu sırada doktorlar, hastanın ses tellerinin gerginliğini, bir estrümanın akort ayarını yapar gibi düzeltti.

Operasyonda, G.B’nin sesindeki anlık değişim kameralarla da kayıt altına alınırken, hastanın istediği ses tonu yakalanınca gırtlağın çatısı sabitlendi.

Uzun yıllar ses tonundan rahatsızlık duyan G.B, ameliyathaneden çıkar çıkmaz annesiyle sohbet etti.

“BAĞIRMAK İSTEDİĞİMDE SESİM ÇIKMIYORDU”

G.B, çocukluğundan beri ince sesli olmanın sıkıntısını yaşadığını ifade ederek, “Bağırmak istediğimde sesim çıkmıyordu. Şimdi herkes gibi normal bir sesim var” dedi.

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, hastanın 10 gün boyunca sesini yormaması gerektiğini, bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadan normal hayatına dönebileceğini söyledi.

“HASTALAR AMELİYATTA KENDİ SESİNİ SEÇİYOR”

Alpay, uygulanan ameliyatın sesini kalınlaştırmak isteyen hastalar için uygun bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek, bu ameliyatlarda her zaman yüzde 100 başarıyı hedeflediklerini anlattı.

Alpay, operasyonda hastanın ses tonundaki değişimleri değerlendirdiklerini belirterek, “Ameliyatı lokal anestezi altında yaptığımız için bir anlamda hasta kendi ses tonunu seçti. Operasyon, kadınlar için de uygulanabiliyor” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.