Ameliyatsız obezite tedavisi

Obezite, dünyada her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Bilim insanları, tüp mide ameliyatı gibi cerrahi uygulamaların dışında alternatif bir tedavi arayışındaydı.
Çözüm, girişimsel radyoloji alanından geldi. Yani damar içinden tedavi yöntemi.

Amerika’da henüz klinik çalışmaları süren yönteme göre, midedeki acıkma merkezini besleyen damarlar tıkanıyor. Böylece hastanın yemek yeme isteği azalıyor.

Türk Girişimsel Radyoloji Derneğinden Prof. Dr. Ahmet Yiğit Göktay, yöntem hakkında, “Çok ciddi deneysel ve teorik bazı olup son 4 yılda giderek olgunlaştırılan çalışmalar. Şu anda dünyada ayrı ayrı merkezlerde belki uygulamalar başlamıştır fakat bizim bilimsel olarak takip ettiğimiz Amerika’da iki özel merkez var. Oradan gelecek uzun dönem sonuçlarını bekliyoruz. Onun ardından çalışmalara biz de başlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“DAHA İNSANCIL BİR YÖNTEM İÇİN ÇALIŞILDI”

Uygulamada genel anesteziye ihtiyaç duyulmuyor. Hasta, anjiyo işlemi sırasında kendinde oluyor.

Morbit obezite seviyesindeki insanların sadece genel anestezi almasının bile çok büyük risk olduğunu belirten Prof. Göktay, “Bırakın ameliyatın getirdiği külfetleri. O yüzden daha ameliyatsız ve insancıl bir yöntem geliştirmeye çalışıldı” şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırma sonuçlarının iki ay içinde yayınlanması bekleniyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.