Ambulanslar kadınlara emanet

Antalya Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı çalışan ve ileri, güvenli sürüş teknik eğitimi almış olan kadın ambulans şoförleri, görev başında yaşadıklarını anlattı. 

5 yıldır ambulans şoförü olarak çalışan Emine Taş, “Bu kutsal mesleği yapmak bana nasip oldu. Yaptığım işten çok mutluyum. Bir hastayı hastaneye yetiştirmek ve güvenli ellere teslim etmek çok güzel bir duygu” dedi.

“3 KADIN NİYE GELDİNİZ’ DİYENLER VAR”

Ambulansta çalışmanın, hayat kurtarmanın çok güzel bir duygu olduğunun altını çizen Ümmühan Özdemir ise şöyle konuştu:

“Ambulansta kadın olmanın avantajları var ama bazı hasta yakınları bizi görünce ‘3 kadın niye geldiniz’ diyorlar. Yolda giderken ‘bravo, helal olsun’ diyenler de oluyor. Sedyeyi inidirip, kaldırabildiğimizi ve erkeklerin yaptığı her şeyi yapabildiğimizi görenler mutlu oluyor ve bize karşı algıları değişiyor.”

“SÜRÜCÜ KOLTUĞUNDA GÖRENLER, ‘MAŞALLAH, BRAVO’ DİYOR”

Erkek şoförlerle ambulans kullanma noktasında bir farklarının bulunmadığını kaydeden Ümmühan Tulpar da “Sürücü koltuğunda beni görenler ‘o maşallah. Bravo kızım’ diyorlar. Vaka yerinde beni alkışlayanlar oluyor. Eşim de ambulans şoförü. Bazen ona ‘normal arabada değil ama ambulansta seninle kapışırım. Seni geçerim’ diye takılıyorum” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.