Alzheimer’a implantlı tedavi

Alzheimer’ın en korkutucu semptomları olan hafıza kaybı, kişilik değişiklikleri, günlük işleri yaparken zorlanmanın etkilerini azaltabilecek yeni bir gelişme yaşandı.

İsviçreli bilim insanları Alzheimer hastalığının fiziksel belirtilerinin artmasına neden olan amiloid beta proteinleriyle savaşacak yeni bir yöntem geliştirmiş olabileceğini açıkladı.

Amiloid beta proteinleri plakalar halinde toplanıp beyin hücreleri arasındaki bağlantı yollarını kapatıyor. Birbiriyle uzun süre iletişime geçemeyen hücreler yavaş yavaş ölmeye başlıyor.

İMPLANT CİHAZI TEDAVİSİ

Araştırmacılar amiloid beta plaklarını tanıyıp yok edebilecek yeni bir implant cihazı üretti.

Deriye yerleştirilen bu cihaz devamlı olarak amiloid beta proteinlerini işaretleyecek antikorlar üretiyor. İşaretlenen plakalar bağışık sisteminin hedefi oluyor.

Proteinlerin bulunduğu plakaları hedef alan bu antikorlar beyin hücreleri arasındaki iletişimi yeniden sağlanmasına yardımcı oluyor.

FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

Bağışıklık sistemine yardımcı olması amacıyla tasarlanan cihaz şimdiye kadar sadece fareler üzerinde denendi.

Fareye geliştirdikleri cihazı yerleştiren araştırmacılar 39 hafta uzun bir süre boyunca hayvanı canlı tutup kanındaki antikor seviyesini takip etti.

Gözlem sürecinin ardından farenin beynini inceleyen bilim insanları plakaların önemli ölçüde azaldığını gözlemledi.

UZUN DÖNEM ETKİLERİ BİLİNMİYOR

Yapılan bazı araştırmalar amiloid beta proteinlerinin beyne bazı nörolojik faaliyetlerini yerine getirmesi için yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bağışıklık sisteminin amiloid beta proteinlerini hedef almasının beyinde yapacağı uzun süreli etkileri tam olarak bilinmiyor.

Deneyin sadece fareler üzerinde denenmiş olması da akıllarda soru işareti oluşturuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.