Alzheimer hastaları için yeni umut: Aspirin

Boyce Thompson Enstitüsü ve Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, Aspirin’in içerdiği salisilik asidin, beyin hücrelerini öldüren GAPDH enzimlerine engel olduğunu ortaya çıkardı.

Boyce Thompson Enstitüsü ve Cornell Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Daniel Klessig, uzun yıllar bitkiler üzerinde salisilik asit davranışlarını inceledi. Klessig, çalışmalarında bu asit türünün, bitkilerin bağışıklık sistemini düzenlemede kilit bir role sahip olduğunu gözlemledi.

Araştırmacılar yeni çalışmada, insan vücudunda bulunan ve salisilik asit ile bağ kuran proteinleri yüksek çözünürlüklü görüntüledi. Çalışmada salisilik asidin, GAPDH enziminin hücre çekirdeğine girerek hücreyi öldürmesini engellediğini ortaya koydu.

Glükoz metabolizmasında bulunan GAPDH enzimi, hücre içerisinde de etkin bir role sahip. Oksidatif stres altında yapısı değişen bu enzim, nöron çekirdeklerine girerek protein devir hızını artıyor ve hücrelerin ölümüne neden oluyor. Bu yüzden bu enzimin kontrol altına alınması, beyin hücrelerinin ölümünün engellenmesi anlamına geliyor. 

Araştırma sonucunda elden edilen veriler, aspirinde bulunan salisilik asidin, GAPDH enzimlerini hedef aldığını, bu yüzden uygun bir tedavi yöntemi, yeni bir ilaç geliştirme umudunun da olduğunu yüzüne çıkardı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.