Alzheimer 20 yıl önceden bilinecek

Londra Üniversitesi’nden bir grup bilim adamın, fareler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda geliştirdikleri teknikle, fosforlu bir boya kullanılarak doğrudan beyne bağlı olan göz retinasındaki ölü hücreler tespit ediliyor.

Retinadaki hücre ölümlerinin, beyin hücrelerinin ölmekte olduğunun da ilk belirtileri arasında yer aldığını kaydeden bilim adamları, devam eden çalışmlar sona erdiğinde alzheimer hastalığına 20 yıla kadar önceden erken teşhiş konulabileceğini düşünüyor.

Araştırma ekibinin başındaki Francesca Coredeiro, retinanın, beynin bir uzantısı olduğunun sık sık göz ardı edildiğine işaret ederek, “Bu nedenle gelecekte basit bir göz doktoru randevusunun beyin sağlığı ve bunama belirtileri konusuna ışık tutması hiç de imkansız değil” dedi.

Testin 3 yıl içinde kullanıma sunulabileceğini belirten Coredeiro, bu teknik sayesinde hastalığın seyrinin de takip edilebileceğini söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.