“Alkol ve sigara görme kaybına yol açabilir”

doktor oneri

1-7 Mart Yeşilay Haftası’nın, sigara ve alkol tüketimi sebebiyle oluşabilecek problemlerle ilgili toplumsal bilincin artması açısından önem taşıdığını belirten Op. Dr. İrfan Kayurtar, sigara ve alkolün göz sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

İş temposu, hava kirliliği ve stres gibi pek çok etkenin gözleri zaten tehdit ettiğini aktaran Dr. Kayurtar, “Bunların yanı sıra, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar, genel sağlıkta olduğu gibi gözlerde de ciddi problemler oluşmasına yol açıyor. Bu konuda aynı kalp, damar tıkanıklıkları, bağışıklık sistemi, akciğer ve karaciğerde oluşan hastalıklar konusunda kamu nezdinde oluşan bilinç gibi, gözlerde gelişebilecek hastalıklar konusunda da algının oluşması büyük önem taşıyor. Çünkü bu ürünlerin tüketimi, görme kaybına varabilecek sonuçlar doğmasına yol açabilir” şeklinde konuştu.

SİGARA GÖZLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Sigara tüketiminin uzun vadede görme kayıplarına yol açabildiğini belirten Kayurtar, sigaranın gözlerde yarattığı tahribat hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırmalar, düzenli sigara kullanımının; yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (AMD), katarakt oluşumu, glokom, diyabetik retinopati, üveit ve göz kuruluğu gibi ciddi sonuçlar doğurabilecek pek çok rahatsızlığa sebep olduğunu gösteriyor. AMD oluşumunun engellenebilmesi için sigaranın tamamen bırakılması gerekiyor. Ağır sigara kullanıcılarında maküla dejenerasyonu ve karatakt oluşma riski, içmeyenlere göre dört kat daha yüksek. Bunun yanı sıra, glokom hastalığını tetikleyen yüksek kan basıncı, katarakt ve diyabet gibi rahatsızlıklar da düzenli sigara tüketen kişilerde sıklıkla görülüyor ve hastalığın oluşma riskini arttırıyor. Doğru zamanda müdahale edilmediği takdirde tüm bu rahatsızlıklar, ciddi görme kayıplarına varan sonuçlar oluşmasına yol açabiliyor. Bu noktada sigara kullanıcılarının alabileceği önlemler; sigarayı kesinlikle bırakmak, yeşil sebze, meyve, C ve E vitaminleri açısından zengin besinler tüketmek olacaktır. Bunun yanı sıra, tansiyon ve kolesterolün kontrol altında tutulması ve aktif bir yaşam tarzı sürdürülerek, bu rahatsızlıkların oluşma riski ciddi ölçüde azaltılabilir.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.