Alkol kök hücrelerinde kalıcı genetik hasara yol açıyor

İngiliz araştırmacılar, genetik değişime uğratılmış fareler üzerinde yaptıkları çalışmada, alkolün, hücrelerdeki DNA’yı bozarak kansere neden olduğunu ortaya çıkardı.

Cambridge Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Ketan Patel, araştırmalarının alkol metabolitinin doku oluşturan tüm önemli kök hücrelerde DNA hasarına neden olduğunu gösteren güçlü bir kanıt sağladığını belirtti.

Alkolün vücutta yakımı sırasında oluşan asetaldehitin hücrelerdeki DNA’ya zarar verebilen bir toksin olduğunu ortaya koyan önceki çalışmaları temel alan araştırma, doğal savunma mekanizmaları tarafından etkisiz hale getirilmemesi durumunda asetaldehitin DNA’yı parçalayarak kalıcı hasara yol açtığını tespit etti.

Laboratuvarda yapılan deneylerde söz konusu doğal savunma mekanizmalarına sahip olmayan farelere 10 gün boyunca verilen sulandırılmış alkolün, yeni kan hücreleri üretimini tamamen engellediği gözlemlendi. Bu farelerin kök hücreleri incelendiğinde hücrelerdeki DNA’nın artık işlev göremeyecek derecede hasara uğradığı görüldü.

Çalışma, “Nature” dergisinde yayımlandı.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.