“Alkol kanser riskini artırıyor, bir kadeh bile etkili”

Alkol tüketiminin belirli kanser türlerinde risk faktörü olduğu biliniyor. Ancak İngiliz bilim insanlarının son çalışması, alkollü içeceklerin az olsa bile kanser riskini arttırdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre alkolün günde bir kadeh içilmesi bile kanser açısından risk yaratıyor. 

Araştırmada, 100 binden fazla yetişkinin katılımıyla 30 yıl süresince gerçekleştirilen iki ayrı çalışma mercek altına alındı ve alkollü içeceklerin sağlığa etkisi incelendi.
Araştırma sonucuna göre, kadınlar için günde bir kadeh, erkekler içinse günde iki kadehe kadar alkollü içecek tüketmek kanser riskini artırabiliyor.

ALKOL – SİGARA BİRLİKTELİĞİ DAHA TEHLİKELİ 

İngiliz tıp dergisi British Medical Journal’da yayımlanan araştırmada, kadınlarda, alkollü içeceklerin en çok meme kanseri riskini artırdığı belirtildi.

Erkeklerdeyse alkol kullanımıyla kanser riskinin artmasının sigara ile bağlantılı olduğu ifade edildi.

Bütün bu sonuçları değerlendiren uzmanlar, kanser riskinin azalması için alkol kullanımını azaltma çağrısı yapıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.