Akkuş kardeşler parmaklarını istiyor

Ağrı’da yaşayan ve nadir rastlanan bir deri hastalığı olan epidermolyssis bullosa hastalığı ile dünyaya gelen Şevval ve Cemal Akkuş kardeşler, derilerinin kemik büyüme hızına yetişememesi sonucu el ve ayak parmaklarının birbirine yapıştığı ve vücutlarının yaralarla kaplandığı hastalıkla mücadele veriyor.

Çocuklarının sürekli bakıma ihtiyaç duyması nedeniyle düzenli bir işte çalışamayan baba Çetin Akkuş, çocuklarının el ve ayak parmaklarının yapıştığını, vücutlarının yanı sıra dillerinin gelişmediği ve gırtlaklarına kadar inen yaralar nedeniyle konuşamadıklarını söyledi.

Şevval ve Cemal’in durumu nedeniyle düzenli olarak çalışamadığını, zaman zaman çobanlık ve köyde kısa süreli başka iş olduğunda onları yapabildiğini, bunun yanında devletin sağladığı maddi yardımla geçinmeye çalıştıklarını anlatan Akkuş, çocuklarının bakımında ve tedavisinde yetersiz kalmaktan yakındı.

BABA AKKUŞ: MADDİ NEDENLERLE ÇOCUKLARIMI TEDAVİYE GÖTÜREMİYORUM

Akkuş, çocuklarının sürekli tedavi görmeleri ve cildin nemlenmesini sağlayarak yara oluşumunu önleyen ve açılan yaraların iyileşmesine yardımcı olan bir ilaçla pansumanlarının yapılması gerektiğini belirtti.

Düzenli olarak kullanmaları gereken 4 ilaçtan 2’sinin sigorta kapsamında karşılandığını, bu nedenle zorlandığını ifade eden Akkuş, “Sürekli tedavileri için Erzurum’a gidip geliyordum ama maddi durumum elverişli olmadığı için artık çocukları tedaviye götüremiyorum” dedi.

“ŞEVVAL EVDE DERS ALACAK”

Kızının yaşıtları gibi okula gitmek istediğini, hastalığı nedeniyle bu mümkün olmasa da devletin kendilerine “evde eğitim” imkanı sunmasıyla mutlu olduklarını ifade eden baba Akkuş, şunları söyledi:

“Şevval 8 yaşında, yaşıtlarının hepsi okula gidiyor. Şevval de okula gitmek istiyor ama okula gönderemiyorum. Okula gittiği zaman arkadaşlarına bakıyor, üzülüyor ve ağlıyor. öğretmenleri aradım sağolsunlar yardım edecekler bize, eve gelip ders verecekler. Devlet bize bu imkanı da veriyor, Allah razı olsun devletten.”

ANNE AKKUŞ: ÇOK ZOR DURUMDAYIZ

Anne Suna Akkuş da “Çok zor durumdayız. İlaç konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. İlaçları olduğu zaman sürekli pansuman yapıyorum ama ilaç olmadığında bunu yapamıyorum ya da az olduğunda günde bir veya iki günde bir pansuman yapmak zorunda kalıyorum” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.