Akıllı telefon miyop mu yapıyor?

Akıllı telefon ve tablet kullanımı arttı, gözler bozuldu. Dünyada miyop görülme oranı, Asya’da miyop olanların oranı yüzde 90’a yaklaştı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Banu Coşar, “Avrupa’da ve Amerika’da toplumun yüzde 30-40’ı miyop, bizdeki oranlar da buna yakın yalnız son dönemde yüzde 50’ye yaklaştı. Asya’da ise çok daha yaygın. Asya toplumlarında yüzde 70-90 arası görülüyor” şeklinde konuştu.

Miyop, uzağı net görememe rahatsızlığı. Hem kalıtsal hem de çevresel etkiyle ortaya çıkıyor.

Asya’da daha yaygın görülme nedenlerinde göz yapılarının da önemli etki yaptığını belirten Dr. Coşar, “Miyopta aslolan gözün ön arka çapının normalden uzun olmasıdır. Bu bireylerde kapaktaki yapının yanı sıra ön arka çapı da normalden uzun. O nedenle Asya ülkelerinde miyop çok daha yaygın. Son yıllarda bu çevresel faktör çok arttı, çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren cep telefonuna, tabletlere ve bilgisayarlara bakmaya başladılar ve bu nedenle miyop çok arttı” dedi.

Anne-babaları çocukların elektronik cihazları kullanımı konusunda uyaran Coşar, “Çocuklarına özellikle 3 yaşın altında cep telefonu tablet vermesinler, bunu engelleyemiyorlarsa da çocuklarının 30-40 santimden daha yakından bilgisayara akıllı telefona bakmamalarını sağlamalılar. Çocukların 3 metreden yakından televizyona bakmamaları lazım” ifadelerini kullandı.

Yaş kaç olursa olsun yetişkinlerde de elektronik cihazlara uzun süre yakından bakmak miyopu tetikliyor. Sürekli bilgisayar başında olanların 20 dakikada bir en az 20 saniye gözlerini dinlendirmeleri gerekiyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.