Akdağ antibiyotik kullanımına karşı uyardı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü nedeniyle katıldığı toplantıda, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Antibiyotik kullanımı ile ilgili olarak Akdağ, “Her ateşli durumun antibiyotik kullanılması için gerekli değil. Bunun için doktorlarını bize antibiyotik verin diye zorlamayın kendi başınıza asla kullanmayın” dedi.

”Domuz gribi aşısı konusunda vatandaşlardaki kafa karışıklığını nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Akdağ, konunun Türkiye’de yeterince tartışıldığını söyledi.

Bu konuda görevli Sağlık Bakanlığı kanalıyla hükümetin büyük bir başarı göstererek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çok önemli olan aşıyı bir sigorta anlamında temin ettiğini kaydeden Akdağ, bu aşının da bilim kurullarının öngördüğü takvim içerisinde risk gruplarına uygulanmaya başlandığını hatırlattı.

Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada domuz gribi aşısı konusunda bir kafa karışıklığı oluştuğunu ifade eden Akdağ, bunda internetin de etkin rolü olduğunu söyledi.

”Sayın Başbakan’ın kafa karıştırdığını düşünüyor musunuz?” sorusuna Akdağ, ”Hayır. Sürekli olarak bu konunun konuşulması siyasi amaçlara yöneliktir. Başbakanımız ‘kendisinin risk grubunda olmadığını, bunun için aşı yapılmayacağını ama hükümetin bu aşıyı vatandaşın hizmetine sunduğunu, üstelik ücretsiz olarak sunduğunu, kimseyi de buna mecbur etmediğini’ ifade etmiştir. Bunlar çok açık ifadelerdir. Buna rağmen bu konunun sürekli gündemde tutulmasını ben iyi niyetle bağdaştırmıyorum” yanıtını verdi.

”Sayın Başbakan’ın şeker hastası olduğu söyleniyor. Şeker hastaları risk grubunda değil mi?” sorusu üzerine de Akdağ, ”Ben zannediyorum biraz önceki soruyla söylemek istediğimi yeterince söyledim arkadaşlar” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.