Akciğer kanserlerinin % 91’inden sorumlu

Yılda yaklaşık 14 milyon insan kansere yakalanıyor, 8 milyon kişi değişik kanser türleri nedeniyle hayatını kaybediyor. En ölümcül türlerden biri de akciğer kanseri.

Türk Toraks Derneği’nin 2015 yılında yaptığı bir çalışmaya dikkat çeken Prof. Dr. Semih Baskan, Türkiye’de her yıl yaklaşık 18 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konulduğunu söyledi.

“Bu hastalığa yol açan maddelerin başında yüzde 91,5 ile sigara kullanımı gelmektedir” diyen Baskan, sigara tüketiminin insan vücudunun savunma sistemini çökerterek hastalıklara ve ölümlere neden olduğunun altını çizdi: “Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre sigaranın içerdiği 4.000’den fazla zehirli kimyasal maddenin insan sağlığı üzerine yaptığı öldürücü etkiler nedeniyle sigara en önemli halk sağlığı sorunlarının başında yer alıyor. Sigaranın içinde var olan nikotin ve katran solunduğunda kimyasal artıklar olarak vücutta birikmekte ve akciğer kanserine neden olmaktadır.”
Prof. Dr. Baskan, sigaranın akciğer kanserinin yanı sıra ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine de neden olduğunu belirtti.

İNGİLTERE’DE İKİNCİ, ABD’DE BİRİNCİ SIRADA

İngiltere ve Amerika’daki akciğer kanseri vakaları hakkında da bilgi veren Prof. Baskan, “İngiltere’de en sık görülen kanser türleri arasında akciğer kanserleri ikinci sırada yer almaktadır. Her yıl İngiltere’de 43.500 yeni akciğer kanseri tanısı konulmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise hem erkeklerde hem de kadınlarda ölüme neden olan kanser türleri arasında akciğer kanseri ilk sırada bulunmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Baskan, kapalı ortamlarda içilen sigaranın çevredekileri, özellikle de küçük çocukları pasif içici haline getirdiğini sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.