AİFD: İlaç konusunda hassasiyet gösteriyoruz

Dernekten yapılan açıklamada, 18 Eylül 2009 tarihinde yayımlanan ve 4 Aralık 2009’da yürürlüğe giren yeni fiyat kararnamesi gereğince fabrika çıkış fiyatları 6,79 TL’nin üzerinde olan 20 yıllık ürünlerin fiyatlarının referans fiyatlara göre yeniden düzenlenmesinin gerektiği belirtildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

”Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bu amaçla çalışmalarını sürdürmektedir. Avrupa’daki referans ilaç fiyatlarının ayrıntılı tetkikini ve karşılaştırılmasını içeren bu çalışma henüz tamamlanmamış bulunduğundan, fiyatları tespit edilemeyen bazı ilaçlar için üretici firmalar fatura kesememektedirler. Son günlerde basın ve yayın organlarında yer alan, bazı ilaçların piyasadan çekildiklerine ilişkin haberlerin çoğunlukla bu durumla ilgili olduğu bilinmektedir.

Bununla birlikte, çalışmaya konu olan ilaçların büyük çoğunluğu için halen eczane stoklarının bulunduğu tahmin edilmektedir. Eczanelerde bulunmayan ilaçlar için hastaların mağdur olmaması adına, hasta veya eczacı tarafından yapılan başvuruların ecza depolarından karşılanması konusunda firmalar gerekli hassasiyeti göstermektedir.”

ARAŞTIRMACI İLAÇ FİRMALARI DERNEĞİ HAKKINDA
2003 yılında kurulmuş olan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği toplam 40 bioteknoloji ve Ar-Ge ağırlıklı firmadan oluşmaktadır. AİFD’ye üye olan Abbott, Actelion, Alcon, Astra Zeneca, Amgen, Astellas, Bayer, Boehringer Ingelheim, Bristol-Myers Squibb, Celgene, Chiesi, Daiichi-Sankyo, Eczacıbaşı–Baxter, Ferring, Fresenius Kabi, Fresenius Medical Care, Gilead, GlaxoSmithKline, IBSA, İ.E. Ulagay, Indentis, Johnson&Johnson, Lilly, Lundbeck, Merck Serono, MSD, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, Nutricia Klinik Beslenme, Pfizer, PharmaSwiss, Pierre Fabre, Reckitt Benckiser, Sanofi Aventis,Servier, Solvay İlaç Türkiye, UCB Pharma olmak üzere dünyadaki yeni ilaç araştırmalarının büyük bölümünü yapan araştırmacı ilaç firmalarıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.