AIDS’in gizlisi saklısı kalmadı

AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün gen haritası, geliştirilen yeni bir teknik sayesinde, bütünüyle deşifre edildi.

Nature dergisinde yayımlanan makaleye göre geliştirilen yeni teknik, öldürücü olan ve şimdiye kadar çaresiz kalınan AIDS hastalığı ile mücadele için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda grip gibi hastalıklara yol açan virüslerle mücadelede de yeni olanaklar sağlayacak.

Yeni tekniğin geliştirilmesi ile ilgili araştırmalara öncülük eden, North Carolina Üniversitesi’nden Kevin Weeks, telefonla yaptığı açıklamada, “Böylece ilaç geliştirme alanında bir çok yeni fırsatın ortaya çıkacağı umudundayız” dedi.

HIV virüsü, DNA değil, RNA tipi bir virüs. Weeks’in ekibi, SHAPE adı verilen yeni teknikle, virüsün RNA iplikçiğini oluşturan ve nükleotid adı verilen bloklarının ve RNA’nın şekil ve kıvrımlarının resminin çıkarılmasını sağlıyor. X ışını kullanılarak uygulanılan ve “cristallografi” adı verilen yöntemle de RNA veya DNA’nın her atomunun tam konumu görüntülenebiliyor ancak bu yöntemle bir defada çok küçük bir bölgenin resmi alınabiliyor. SHAPE yöntemi ise, atomik boyut kadar ayrıntıda olmasa bile, bir defada büyük bir alanın görüntüsünün alınmasını sağlayabilecek.

Araştırmaya katılan, Michigan Üniversitesi’nden Haşim el Haşimi, Nature dergisindeki makalede, “bu teknik, bir haritanın küçük bir bölümüne zumlanarak, oranın detaylarının alınması gibi” diye yazdı.

Virüsün RNA’sının detaylarının bilinmesi sayesinde geliştirilecek ilaçlar, mikrobun insan hücresine nüfuz ederek kendisini çoğaltma mekanizmalarının engellenmesini sağlayabilecek.

HIV virüsüne karşı geliştirilmiş 20 kadar ilaç bulunuyor ancak bunlar, deneme yanılma yöntemiyle belirlenen belirli bir birleşim halinde kullanılabiliyor.

Weeks, yeni teknik sayesinde geliştirilecek ilaçlarla, çok kısa bir süre içerisinde, virüsün RNA’sına müdahale edilecek olmasının hemen hemen kesin olduğunu belirtti. “siRNAs” adıyla gruplandırılan bu tip ilaçlar, RNA’nın işlevsiz kalmasını sağlıyor, hastalıklı hücrelere, virüslere veya bakterilere müdahale şansı sağlıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.