Ağrıyı önemsemedi, bacağını kaybetti (Ewing sarkomu nedir?)

doktor oneri

Sağ bacağında ağrı hisseden Natalie Turner, birçok kez hastaneye başvurmasına rağmen hastalığı teşhis edilemedi. Ağrıyı önemsemeyen genç kızın bacağının üst kısmı ve ayağı kısa sürede normal boyutundan iki kat daha büyük hale geldi.

Hastaneden aldığı 24 randevunun sonunda Turner’a tomografi çekildi. Genç kızın bacağında ‘Ewing Sarkomu‘ olarak da adlandırılan kötü huylu kemik tümörü olduğu teşhis edildi. Hürriyet’in haberine göre, Natalie’nin bacağındaki kanser çoktan akciğerine ve kasığına yayılmıştı.

BACAĞINI KESTİLER

Genç kızın tümörü çok büyük ve agresif olduğu için tek çaresi amputasyondu. Bacağı kesilerek alınmasına rağmen Natalie uzun süre tanı konulamayan hastalığını sonucunda ölmediği için kendini şanslı hissediyor. Turner “Genç olarak ölmek istemedim. Hayatımı kaybetmemek için bacağımı kaybetmek gerekiyordu. Operasyondan sonra sağ bacağım olmadan uyandım ve kendimi rahatlamış hissettim” diyor.

“İNSANLAR BENİM DURUMUMDAN DERS ALSIN”

Protez bacağı sayesinde yürüyebilen Natalie, fizyoterapiye başladı. Uzun zamandan beri birlikte olduğu erkek arkadaşı John Daniells ile 2017 yılında evlenmeyi planlayan Turner hayatına yeni bir başlagıç yaptığını söylüyor. Genç kızın kemoterapi yüzünden dökülen saçları tekrar uzuyor. Natalie Turner hayat hikayesinden, ağrılarını önemsemeyen insanların daha bilinçli olmaları konusunda ders almasını istiyor.

EWİNG SARKOMU NEDİR?

Terim adını Amerikalı kanser araştırması James Ewing’den alır. Ewing sendromu genellikle kemiklerde ortaya çıkan kötü huylu tümör. Sarkomların çoğu çabuk büyür ve hızlı dağılır. Hastalık tedavi edilmezse ölüme götürür. Hastalık çok ender görülür. Hastalığa yakalanların çoğu 10 ile 20 yaşları arasında. Her kemikte sarkom oluşabilir. En sık görülen yerler; kalça, üst bacak, alt bacak ve kaburga kemikleri. Tümör hem kemiklerin içinde hem de kemikleri kaplayan yumuşak doku içinde yayılabilir. Ewing sarkomunun oluşma sebepleri henüz bilinmiyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre radyoterapi gibi dış faktörler veya kalıtsal genetik faktörler önemli rol oynuyor. Hastalığın belirtileri ise bölgede ağrı, tümör büyüdükçe hissedilen kızarık ve şişkinlik.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.