Ağrıya “42 derece sıcakla” çözüm

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde ilk kez uygulanan ve Türkiye’de uygulaması çok yeni olan bir yöntemle, ağrıya neden olan sinir kökleri 42 derece sıcakla yakılıyor.

Çukurova Üniversitesi Ağrı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Özbek, ”ağrı deneyi” olarak nitelendirdikleri tedavinin girişimsel bir yöntem olduğunu ve lokal anestezi altında yapıldığını söyledi. Doç. Dr. Özbek, minimal bir cerrahi operasyon olan yöntemde, ağrıya neden olan sinir kökünün radyofrekans cihazıyla 42 derecede yakıldığını belirterek, ”Bir başka ifadeyle zaten hasarlı olan ve bu yüzden dayanılmaz ağrılar veren sinir kökleri tamamen felç ediliyor. Bu yüzden de sinir kökleri ağrıyı iletmiyor” dedi.

Çoğunlukla bel, sırt ve boyun gibi kişinin yaşam kalitesini düşüren ağrılarda bu yöntemle olumlu sonuç aldıklarını, harap edilen sinir kökü 1.5-2 yılda toparlanamadığından hastanın bu süre zarfında ağrı hissetmediğini bildiren Doç. Dr. Özbek, şöyle devam etti:

”Sinir hasarına bağlı olarak gelişen yanıcı elektriklenme tarzında bel ve bacak ağrısı için de bu yöntem kullanılıyor. 42 derecedeki ısı, sinir köküne, radyofrekans adı verilen cihaz ve ucu iletken olan özel bir iğne ile veriliyor. Böylece ağrıyı taşıyan sinirin fonksiyonu ortadan kaldırılıyor. Balcalı Hastanesinde uygulamaya başladığımız bu yöntemde, hastalardan birisi daha önce bel fıtığı nedeniyle ameliyat geçirmiş bir hastaydı. Yapılan tetkikinde bel fıtığı olmadığı tespit edilen bu hastanın, belinden, kalçasına ve bacaklarına kadar yayılan, elektriklenme ve yanma tarzında ağrı şikayetleri vardı. Bu tür ağrılar genellikle bir sinirin bozulması nedeniyle oluşan ağrılardır. Biz buna da ‘nöröpatik’ ağrı diyoruz. Bizim burada yaptığımız işlemde, bu hastanın ağrıya neden olan sinir köklerinin fonksiyonunu tamamen sonlandırdık.”
 
SÜRE DOLDUĞUNDA UYGULAMA TEKRARLANIYOR 
 
Doç. Dr. Özbek, sinir kökündeki felç durumunun 1.5-2 yıl sürdüğünü, bu nedenle bu süre dolduğunda ağrıların yeniden başlamaması için uygulamanın tekrarlanması gerektiğini kaydetti. Operasyonun yaklaşık bir saat sürdüğünü, hastanın da 4-6 hafta içinde ağrı hissetmemeye başladığını ifade eden Özbek, sinir hasarına bağlı tüm ağrılarda başarılı sonuç alındığını söyledi ve uygulamanın özel bilgi, beceri, cihaz ve deneyim gerektiğini belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.