Ağızdan beslenemeyenlere beslenme desteği

Nazogastrik (burundan mideye uzanan) ve nazojejunal (burundan ince bağırsaklara uzanan) tüpler kullanıldığını ifade eden Doç.Dr. Gürol Öksüzoğlu, “Beslenme desteği 3 haftadan fazla süreyle gerekecekse, yan etkisi daha az olabileceğinden gastrostomi (karın duvarına küçük bir delik açılarak buradan mideye özel bir tüp yerleştirilmesi) ya da jejunostomi (gastrostomi tüpünün içinden ince barsağa, jejunuma dek tüp indirilmesi veya karına delik açılarak direk olarak ince barsağa beslenme tüpü yerleştirilmesi) tercih edilmelidir” dedi.

Doç.Dr. Öksüzoğlu, bu işlemlerin radyolojik, cerrahi veya endoskopik olarak yapıldığını, genellikle endoskopik yöntemlerin tercih edildiğini ve çok az vakada işlemin başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti. Doç. Dr. Öksüzoğlu, tüple beslenmenin, yutma fonksiyonu bozulmuş nörolojik hastalığı olan vakalarda (Alzheimer, ALS, Serebrovasküler Olay, Parkinson hastalığı v.s), ağız-boğaz-yemek borusu tümörlerinde, yüz travmalarında, yetersiz beslenen kronik hastalığı olan kişilerde (AİDS v.s) ve mideyi boşaltma amaçlı kullanıldığını dile getirdi. Öksüzoğlu, ” Jejunal tüp pankreas hastalığında, ciddi gastroparezide (midenin az hareket etmesi), midede tıkanıklık varsa veya tekrarlayan aspirasyon pnömonisinde (akciğerlere gıda kaçması sonrası oluşan iltihaplanma) uygulanabilir. Dünya nüfusu giderek yaşlandığı için bu tür hastaların sayısı gittikce artmaktadır” dedi.

Sorularınız için: [email protected]

www.bayindirhastanesi.com.tr

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.