Ağız sağlığı merkezlerinde ramazan yoğunluğu

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Durmuş, ağız ve diş sağlığı için yapılan müdahaleler öncesi hastalardan, randevu günü tok olmasını istediklerini söyledi.

Bu durumun, yapılacak lokal anestezi nedeniyle baş dönmesi, mide bulantısı gibi olumsuzlukların yaşanmasını önlediğini anlatan Durmuş, ”Ayrıca, oruçluyken ağızda yapılan müdahalelerin çoğunda, mideye kan ya da benzeri unsurlar ulaşıyor ve pek çok kişi bu durumun tutulan orucu tehlikeye düşürebileceğini düşünüyor. Bu iki nedenle, ramazan ayına günler kala ağız ve diş sağlığı tedavi merkezlerinde hasta yoğunluğu gözlemliyoruz, bugünlerde işlerimiz oldukça yoğun” dedi.

ORUÇ TUTMUYORSANIZ…

Diğer taraftan operasyonlar sonucunda birkaç gün diş ve çenede ağrı olabildiğini, hastalara 4-5 saat arayla ağrı kesici almalarını önerdiklerini ifade eden Durmuş, bu durumun oruç tutan kişiye ağrı kesici alamadığı için sorun olduğunu bildirdi.

Durmuş, diş tedavisi yaptırmak isteyen, ramazan orucunu da ihmal etmek istemeyenlere birkaç gün oruca ara vermeleri önerisinde bulunduklarını belirterek, ”Tercihi hastaya bırakıyoruz, kendisi nasıl isterse o doğrultuda hareket ediyoruz. Bu yoğunluk ramazan ayında olmayacak. Sağlık sorunları ya da çeşitli gerekçelerle oruç tutmayanlar, ramazanda sıra beklemeden tedavilerini olabilir. Örneğin şeker hastaları, oruç tutamayan yaşlılar, çocuklar, bu dönem içinde rahatlıkla diş tedavisi olabilir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.