Aft neden oluşur?

Diş Hekimi Baran Karaoğlu, ağız içerisinde yanak ve dudak mukozasında bazen dil ve diş etlerinde görülen, sarı ve kırmızı renkle çevrilmiş aftların sebeplerine değindi.

“Toplumun yüzde 18-20 bölümünde sıklıkla rastlanan genellikle tek tek görülen lezyonlarda bazen aynı anda bir kaç bölgede seyredebilir” diyen Karaoğlu, aftı tetikleyen nedenleri şöyle sıraladı: 

Besinler: Sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi mukozayı tahriş edebilecek gıdalar aft oluşumunu tetiklemektedir.

Travma: Yanak veya dilin tekrar tekrar ısırılması ile ısırılan bölgede kısa sürede travmaya bağlı olarak aft oluşumu gözlenmektedir. Bunların yanı sıra sert bir şekilde diş fırçalanması sonucunda da yine travmatik aftlar oluşabilir. Hareketli protez kullan (damak protez) hastalarda protezin vurması sonucunda da aft oluşabilir.

Stres: Günümüzde birçok hastalığın temel faktörlerinden olan stres, günlük hayatımızdaki gerginliklerin vücudumuzdaki yansımasıdır. Kadınların adet öncesi dönemde aft oluşumu buna örnek verebileceğimiz bir durumdur.

Behçet Hastalığı: Konjonktivit, retinit, genital ülsel, ağız kuruluğu gibi belirtilerle tanısı yapılan Behçet hastalığının, diğer bir belirtisi de sık sık tekrarlayan ağız içi aftlarıdır. Bunun gibi birçok otoimmün hastalık (Sjögren Sendromu, multip sklersoz) seyrinde sık tekrarlayan aftlar söz konusu olabilir.

Diğer nedenler: B12 vitamini ve demir eksikliği, yoğun sigara kullanımı veya tütün çiğneme alışkanlığını da aft oluşumunda önemli faktör olarak gösterebiliriz.

AĞRIYI AZALTMAK İÇİN NE YAPMALI?

– Sıcak ve asitli yiyecek ve içecekler tüketmemeliyiz.

– Ağız gargarası ve ağzı duşu kullanarak, diş fırçalama dışında da ağız hijyenini arttıracak önlemler almalıyız.

– Aft için piyasada satılan krem ve sprey şeklindeki lokal anestezi ürünleri kullanılabilir. Bu sayede aft, oluşturduğu yoğun ağrı ve acı hissedilmeden atlatılabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.