Afrika için gönüllü doktor ve hemşire aranıyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, 2007 yılından bu yana Afrika’da 71 bin 523 kişiyi göz muayenesinden geçirdiklerini, 18 bin kişiyi katarakt ameliyatı ettirdiklerini, gerekli görülenlere de ilaç ve gözlük verdiklerini belirtti.

Somali, Etiyopya ve Sudan’da bu ameliyatların sürdüğünü ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:
”Şu an için en büyük sıkıntımız doktor ve hemşire eksikliği. Biz bu çalışmayı tamamen gönüllülük sistemi üzerinden yürütmek istiyoruz. Çünkü 100 TL gibi düşük bir maliyetle ameliyatları yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada gönüllü doktor ve hemşirelerimizin desteğini bekliyoruz. Afrika’ya bir ay süre ile katarakt ameliyatı yapmak isteyen doktor ve hemşirelere Sağlık Bakanlığı da idari izinli sayıyor. Döner sermayeleri de ödeniyor.”

Bugüne kadar Mali, Nijer, Burkina Faso, Somali, Etiyopya, Sudan, Gana, Benin, Togo ve Çad’da katarakt ameliyatları yaptıklarını anlatan Yıldırım, bu ülkelere giden gönüllü doktor ve hemşirelerin büyük bir mutlulukla Türkiye’ye döndüklerini bildirdi.

Yıldırım, açıklamasında, ”Bir doktor bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 300 hastayı ameliyat ederek ışığa kavuşmasını sağlıyor. Bu çok önemli bir olay. Yüzlerce insanın duasını alıyorsunuz. Manevi boyutu ölçülemeyecek bir hayır bu” ifadesine yer verdi.

Ameliyatları hayırseverlerden aldıkları 100 TL’lik bağışlarla yaptıklarını ifade eden Yıldırım, Türk halkının kampanyayı sahiplendiğini belirtti.

Bu ilginin devam etmesini istediklerini kaydeden Yıldırım, Afrika’da 5 milyon katarakt hastası olduğundan söz edildiğini, ilk etapta 100 bin katarakt hastasını ameliyat etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Afrika’da sıcak hava, beslenme ve iklim şartları sebebiyle pek çok insanın genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirdiğini hatırlatan Yıldırım, göz doktoru sayısının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hastanın ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşadığını ifade etti.

Bülent Yıldırım, konuyla ilgili ayrıntılı bilginin www.afrikagorecek.com adresli internet sitesinden alınabileceğini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.