A’dan Z’ye “Tam Şifa”

Modern tıbbın son 50 yılda birçok sağlık sorununa derman olmasına rağmen hala çaresi bulunamayan çok sayıda hastalık var. Bu noktada geleneksel tıbbın, hastalıklardan koruyan ve tedavide etkili olan yöntemleri önem kazanıyor.

İç Hastalıkları Uzmanı ve Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Canfeza Sezgin, yeni kitabı Tam Şifa’da bu noktaya da dikkat çekiyor. “İbn-i Sina gibi ünlü alimlerimizin şifalı reçeteleri kendinden sonra yüzlerce yıl Avrupa tıbbında kullanılmıştır” diyen Prof. Sezgin, ünlü astronom Kopernik’in aynı zamanda böbrek hastalıkları uzmanı olduğunu ve kendinden 500 yıl önce yaşayan İbn-i Sina’nın reçeteleriyle şifa dağıttığını vurguluyor.

Ancak Prof. Sezgin’e göre, günümüzde bu geleneksel bilgilere yeterince önem verilmiyor: “Maalesef kendi kültürümüze ve köklerimize yabancılaştırıldığımız için sağlık çalışanlarının çoğu bu bilgiyi bilmemekte veya değer vermemektedir.”

Modern tıbbın yanı sıra geleneksel tedavilerin önemine dikkat çeken Prof. Sezgin’in Tam Şifa kitabı, bu anlamda önemli bir kaynak niteliğinde. Çünkü kitapta, tüm dünyada ve her yaş grubunda görülebilen A’dan Z’ye bütün hastalıkların nedenleri ve tıbbi tedavisi anlatılıyor. Yanı sıra hem bu hastalıklarda tam şifaya ulaşmak hem de sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, besin takviyeleri ve bitkisel içerikli destekler şeklinde okuyucuya sunuluyor.

2000’İ AŞKIN REFERANSLA YAZILDI

Halkın anlayabileceği bir dille yazılmış olan kitapta, hastalıklarla mücadelede etkili olan ve geleneksel tıpta önemli yer tutan tıbbi çayların ve yağ karışımlarının formülü de veriliyor. Prof. Sezgin bu kitabı, binlerce bilimsel yayını taradıktan sonra, hekimlik tecrübelerini de katarak ve 2000’i aşkın referansla yazdığını belirtiyor.

TEK KİTAPLIK SAĞLIK KÜTÜPHANESİ

952 sayfadan oluşan ve çok sayıda hastalığı irdeleyen Tam Şifa, bu anlamda hem dünyada hem de ülkemizde bir ilk olarak nitelendiriliyor. Prof. Sezgin, tek kitaplık dev bir sağlık kütüphanesi niteliğinde olan kitabı yazma amacını ise şöyle aktarıyor:

“Bütüncül tıp yaklaşımında sağlık sorunlarının tek bir organın veya sistemin hastalığından ziyade, vücudun bütününde bir soruna bağlı geliştiği kabul edilmektedir. Bu görüşe inanmam nedeni ile hastalıklarda tıbbi tedavinin yanı sıra beslenme tarzı, yaşam tarzı, gıda takviyeleri ve bitkisel destekleri de içeren bir kitaba büyük ihtiyaç duyulduğunu gördüm. Yıllarca yaptığım araştırma ve bilgilerimi sadece sağlık çalışanlarına değil, bütün insanlara açık ve anlaşılır bir şekilde sunmam gerektiğine inandım. Ancak bu şekilde beni destekleyen ve inanan insanlara hak ettikleri hizmeti verebileceğimi düşündüm.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.