“Acil radyolojide hekim sayısı artmalı”

8 Kasım Uluslararası Radyoloji Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, radyoloji gününün bu yıl Acil Radyoloji teması ile kutlandığını belirterek şöyle konuştu: 

“Bu tarihin anlamı, 8 Kasım 1895’te Wilhelm Conrad Röntgen tarafından X-ışınlarının bulunduğu gün olmasıdır. Türk Radyoloji Derneği Yönetim Kurulu olarak tüm radyoloji çalışanlarının ve üyelerimizin Dünya Radyoloji Günü’nü kutluyor; meslektaşlarımıza beklentilerinin karşılandığı, başarılarla dolu bir yaşam diliyoruz” dedi.

“ACİL RADYOLOJİ YAN DAL OLMALI”

Tanı ve tedavi sürecinde görüntülemenin önemli bir yere sahip olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Erhan Akpınar ise şunları söyledi: 

“Acil servis hastalarının radyolojik değerlendirmesinin hızlı olması gerekmektedir. Hasta sayısının fazla olması, hayati tehdit eden hastalıkların bazılarında radyolojik bulguların belli belirsiz olabilmesi nedeniyle bu grup hastaların değerlendirmesi oldukça streslidir. Hasta başvurularının bir kısmı trafik kazası, düşme ve darp gibi travmatik sebepler olup baştan ayağa değerlendirme gerekebilmektedir. Ülkemizde acil radyologların sayısı artmaktadır. Kanuni olarak da acil radyoloji yan dal olarak kabul edilirse, acil radyolog sayısının daha hızlı artacağını düşünmekteyim.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.