Açık alana çıkmayan çocuk obez oluyor

Hollandalı bilim insanlarının araştırması, açık alana çıkmayan çocukların obezite riski altında olduğunu gösterdi.

Araştırmaya göre, eve hapsolan 3 ila 5 yaş arasındaki çocuklar, 7 yaşına geldiklerinde daha sıklıkla ya fazla kilolu ya da obez oluyor.

Obezite de ilerleyen yaşlarda diyabet başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

Araştırmada 6 bin 500 çocuk 4 yıl süresince takip edildi. Çocukların ev yaşamı ve kilosu mercek alıntına alındı.

OYUN OYNAMAK HER AÇIDAN FAYDALI

Beslenme, eğitim ve yoksulluk gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda bile, açık alana çıkmamanın çocuklar için büyük risk oluşturduğu saptandı. Sürekli evde zaman geçirmenin çocuklarda obeziteye davetiye çıkardığı tespit edildi.

Bir başka araştırmaya göre de, dışarıda oyun oynamak çocukları görme bozukluğundan da koruyor. Buna göre günün sadece 40 dakikasını açık alanda geçiren çocukların miyop olma olasılığı neredeyse yüzde 25 azalıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.