Ablalarının kurtarıcısı ikizler

Doğuştan talasemi hastası Ayşegül (17) ve Büşra (16) kardeşlere, 4 yıl önce hastalıklı dokuları ayıklanarak tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen ikiz kardeşleri Muhammet Emin ve Beyza umut oldu.

Muhammed Emin’in kordon kanı ve kemik iliği, Ocak ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 16 yaşındaki ablası Büşra’ya nakledildi. Ayşegül ise ikizlerden Beyza’dan yapılacak olan nakili umutla bekliyor.

Şuhayip Kayhan (42), AA muhabirine, kızları Ayşegül (17) ve Büşra’ya (16) çok küçük yaşlarda talasemi teşhisi konulduğunu, kızlarına uygun nakil için son çare olarak hasta genlerin ayıklanmasıyla İtalya’da tüp bebek yöntemiyle Beyza ve Muhammed Emin isminde sağlıklı ikiz çocuk sahibi olduklarını söyledi.

Doğum sonrası çocuklarının kordon kanlarının saklandığını, doktorların söylediğine göre dünyada ilk kez hasta iki kardeşe ikiz kardeşlerinin dokularının tuttuğunu belirten Kayhan, şunları kaydetti:
”Bu yılın başında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Muhammet Emin’in kordon kanı ve kemik iliği ablası Büşra’ya başarılı şekilde nakledildi. Sırada 17 yaşındaki kızım Ayşegül var. Normalde bu ay yapılması gereken nakil işlemi Kargo ücreti fazla olduğu için gerçekleştirilemedi. Biz de bu konuda yardım etmeleri için Sağlık Bakanlığına başvurduk. Gelecek yanıtı bekliyoruz. Olmazsa bizzat İtalya’ya kendim gidip getireceğim.”

ABLALARININ KURTARICI MELEKLERİ

Şuayip Kayhan, ikizlerin evlerinin neşesi haline geldiğini ifade ederek, ”İkizlerimiz henüz çok küçük olduğu için hastanede geçirdikleri zamanı ve ablaları için ne kadar önemli olduklarını anlayamıyor. Gerçekten evimizin mutluluk kaynağı oldular. Onlar ablalarının kurtarıcı melekleri…” diye konuştu.

Büşra Kayhan ise nakil yapıldığı için çok mutlu olduğunu, kardeşlerinin kendilerine yaşama şansı verdiğini söyledi.

Ablasına da nakil yapıldığında daha mutlu olacağını ifade eden Kayhan, yaşadıkları sağlık problemlerini ve ikiz kardeşlerinin dünyaya gelmesiyle değişen yaşantılarını hiç unutamayacaklarını bildirdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.