ABD’de domuz gribinden ilk kayıp

Tehlikeli virüs dünya genelinde yayılırken, domuz gribi vakalarının kesin olarak saptandığı ülkelerin sayısı da her geçen gün yükseliyor. Domuz gribinden en fazla etkilenen ülke olan Meksika’da 150’den fazla kişinin hastalıktan öldüğünden ve 2 binden fazla kişinin hastalandığından şüpheleniliyor.

BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü de, 8’i ölümle sonuçlanan 114 domuz gribi vakasının örgüte bildirildiğini kaydetti.

DSÖ yetkilisi Dr. Keiji Fukuda, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ”DSÖ’ye resmi olarak bildirilen 114 domuz vakası bulunuyor” dedi ve virüsün hiçbir yavaşlama belirtisi göstermediğini belirtti.

Virüsün hastalara domuzlardan bulaşmadığını, bu konuda bilgileri olmadığını söyleyen Fukuda, “Virüs, insandan insana geçiyor gibi görünüyor” dedi.

Büyük korku yaratan virüs Avrupa’ya da ulaştı.

İNGİLTERE’DE 3 YENİ DOMUZ GRİBİ VAKASI DAHA TEYİT EDİLDİ

İngiltere’de 3 yeni domuz gribi vakası daha teyit edildi. Aralarında İngiltere’nin güneybatısından, 12 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu, yeni teyit edilen 3 vakayla birlikte İngiltere’de domuz gribine yakalananların sayısı 5’e çıktı.

İSPANYA’DA VAKA SAYISI 4’E ÇIKTI

İspanya Sağlık Bakanlığı, ülkede görülen domuz gribi vakalarının sayısının 4’e çıktığını duyurdu. Yapılan açıklamada, Castilla La Mancha bölgesinde 2, Valencia ve Bask bölgelerinde de 1’er vakada domuz gribinin kesinlik kazandığı, ayrıca 59 hastanın şüpheli olarak gözetim altında tutulduğu bildirildi. Domuz gribi görülen kişilerin hepsinin son 10 gün içinde Meksika’da bulunduğu, bu 4 kişiden 3’ünün aynı uçakta İspanya’ya geri döndükleri ifade edildi. Hastaların tedaviye olumlu cevap verdikleri ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı kaydedildi.

AVRUPA’DA GÖRÜLDÜĞÜ ÜÇÜNCÜ ÜLKE ALMANYA

İngiltere ve Fransa’nın ardından domuz gribinin Avrupa’da yayıldığı üçüncü ülke Almanya oldu. Almanya’da 3 domuz gribi vakası doğrulandı.

Almanya’nın önde gelen salgın hastalıkları araştırma kuruluşu olan Berlin’deki Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kişilerden birinin, Meksika seyahatinden sonra rahatsızlanarak Hamburg kentinde hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki bir kadın olduğu bildirildi. İkinci hastanın Bavyera eyaletindeki Regensburg Üniversite Kliniği’nde tedavi gören 30 yaşlarında bir erkek, üçüncü kişinin de yine Meksika seyahatinden dönmüş olan ve Kulmbach kentinde yaşayan 37 yaşındaki bir kadın olduğu kaydedildi.

Frankfurt, Münih ve Düsseldorf hava alanlarında, Meksika’dan doğrudan gelen uçaklardan inen yolcuların sağlık kontrolünden geçirildikleri, yolculara bilgilendirme broşürleri dağıtıldığı, Alman hava yolu şirketi Lufthansa’ya ait Swiss Air’in de uzun seferlere çıkan uçaklarında grip ilacı Tamiflu’nun bulundurulduğu bildirildi.

Meksika’dan gelen uçakların özel bir park yerine alındığı, yolculara sağlık görevlilerine yardımcı olmaları yönünde anons yapıldığı, uzmanların da uçak ekiplerine şüpheli bir vaka görüp görmediklerinin sorulduğu kaydedildi.

Şüpheli bir durumun görülmesi durumunda uçakların yaklaşık 2 saatlik bir gecikmeyle serbest bırakıldığı, hasta olduğundan şüphelenilen yolcunun karantina bölümüne alındığı, diğer yolcuların da kimlik bilgilerinin kaydedildiği belirtildi.

Frankfurt hava alanındaki kliniğin Müdürü Walter Gaber, yapılan kontrollerin sınırlı etkili olabileceğini, hastalığa yakalanan yolcularda gribin etkisinin bir kaç gün sonra ortaya çıkacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu konuda yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Ulla Schmidt ile bu konuda görüştüğünü ve kendisine eyalet sağlık bakanlarıyla yeterli grip ilacının bulundurulması yönünde görüşmeler yapması konusunda talimat verdiğini söyledi.

AVUSTURYA’DA DOMUZ GRİBİ VAKASI

Avusturya’da bir hastanın domuz gribine yakalandığı açıklandı. Sağlık Bakanlığı, Meksika tatilinden dönen 28 yaşındaki kadın hastada domuz gribi virüsü H1N1 bulunduğunu bildirdi. Viyana’daki Kaiser Franz Josef hastahanesinin enfeksiyon ve virüs kliniği başkanı Dr. Christoph Wenisch, 40 derece ateşle kendilerine başvuran hastada domuz gribi virüsünün teşhis edildiğini söyledi. Wenisch, ülkenin batısındaki Vorarlberg eyaletinde görülen şüpheli bir vakayla ilgili test sonucunun ise henüz çıkmadığını kaydetti.

Virüs, komşu ülkelerde de büyük endişe yaratıyor.

MEKSİKA DIŞINDA İLK ÖLÜM ABD’DE

ABD’de bugün öldüğü bildirilen ilk domuz gribi hastası Meksikalı. Texas eyaletinin Houston kenti sağlık bakanlığı dairesi sözcüsü Kathy Barton açıklamasında, “23 aylık çocuğun Meksika’dan tedavi için Houston’daki hastaneye getirildiği öğrenildi” dedi.

Dünyada Meksika dışında bu hastalıktan dolayı ilk ölümün görüldüğü ABD’de domuz gribiyle bağlantılı olabilecek 65 kuşkulu vaka tespit edildi. 

YENİ ZELANDA’DA VE AFRİKA KITASINDA DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ

Öte yandan hastalığın Yeni Zelanda’da da görülmesi, virüsün Asya’ya kadar ulaşmış olması nedeniyle endişe yarattı. Yeni Zelanda’da da şu ana kadar kesinleşen en az üç domuz gribi vakası var. Virüsten etkilenenler ise hafta sonu Meksika’ya yaptıkları geziden dönen bir öğrenci grubunun üyeleri.

Meksika’da ortaya çıkan ve dünya genelinde hızla yayılan domuz gribi muhtemelen Afrika kıtasına sıçradı. Güney Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı sözcüsü Fidel Hadeba, 2 Güney Afrikalı öğrencinin domuz gribine yakalandığından şüphe edildiğini açıkladı. Sözcü, vakaların domuz gribi olduğunun kesinlik kazanmadığını ve Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün duruma el koyduğunu kaydetti. Vakalardan birinin güneybatıdaki Western Cape, diğerinin ise orta kesimdeki Gauteng’da rapor edildiğini belirten sözcü, bu kişilerin Meksika’dan döndüklerini de sözlerine ekledi. Vakalar hem Güney Afrika Cumhuriyeti hem de Afrika kıtasında rapor edilen ilk şüpheli vakalar olma özelliğini taşıyor.

İSRAİL’E KADAR UZANDI

Meksika seyahatinden dönen iki kişide domuz gribi hastalığının teşhis edildiği İsrail’de, bir de şüpheli vaka ortaya çıktı. Domuz gribi olduğu dün gece kesinleşen 47 yaşındaki hasta ile aynı uçakta bulunan 9 yaşındaki bir çocuğun, hastalığa yakalanmış olabileceği belirtildi. Bu arada domuz gribi olduğu kesinleşen 47 ve 26 yaşındaki iki hastanın durumunun iyi olduğu kaydedildi.

MEKSİKA’DAN YENİ AÇIKLAMA

Domuz gribinin görüldüğü ilk ülke olan Meksika ise daha önce açıkladığı vaka sayısında düzeltme yaptı. Meksika hükümeti, yalnızca 7 kişinin domuz gribinden öldüğünün kesin olduğunu, 159 ölümün de, domuz gribi kaynaklı olduğunun düşünüldüğünü açıkladı. Meksika hastanelerinde halen 1311 hasta, domuz gribi şüphesiyle tedavi görüyor.

DOMUZ GRİBİ


KORKU MEKSİKA DALGASI GİBİ DÜNYAYA YAYILIYOR

Kanada’da saptanan 6 domuz gribi vakasına 7 yeni vaka daha eklendi. Kanada Halk Sağlığı Teşkilatı Şefi Dr. David Butler-Jones, yaptığı açıklamada, “Ontario eyaletinde 4, Alberta eyaletinde 2 ve British Colombia’daki 1 yeni vakayla birlikte ülke genelindeki vaka sayısı 13’yükseldi” dedi.

Jones, domuz gribi şüphesiyle alınan kan örneklerinin incelenmesinin devam ettiğini ve yeni vaka saptanması halinde açıklama yapacaklarını kaydetti.

Öte yandan, salgının neden olduğu korku, insanların hastanelere akın etmesine yol açtı. Kendisinde en ufak halsizlik ya da ateş hissedenlerin kontrol için sağlık merkezlerine gitmesi, çalışanların işini de güçleştiriyor.

Halk sağlığı birimi yetkilileri, halktan soruna çözüm bulununcaya kadar Meksika’ya gitmemelerini istiyor. Yetkililer halka ellerini sıkça yıkamalarını, öksürme ya da hapşırma halinde ağızlarını mutlaka kapamalarını, kalabalık yerlerde bulunmak zorunda kalanların da maske kullanmalarını tavsiye ediyor.

Bu arada Arjantin, domuz gribiyle mücadele kapsamında, Meksika’dan yapılan uçak seferlerinin bir süre için askıya alındığını açıkladı. Hükümet yetkilileri, uçuş yasağının pazartesi gününe kadar geçerli olacağını söyledi. Yetkililer, Meksika, Kanada ve ABD’den son 20 gün içinde Arjantin’e gelenlere de, Sağlık Bakanlığına başvurmaları çağrısında bulunulduğunu belirtti. Daha önce Küba, Meksika’dan yapılan uçak seferlerinin 48 saat süreyle askıya alındığını açıklamıştı. Arjantin’de henüz domuz gribi vakasına rastlanmadı. Yeni Zelanda’da da, yeni domuz gribi vakalarına rastlandığı bildirildi. Yeni Zelanda’daki sağlık bakanlığı yetkililerine göre bu ülkedeki kesinleşen vaka sayısı 14.

Mısır hükümetinin, domuz gribi salgınını önlemek amacıyla, ülkedeki bütün domuzların itlafı için emir verdiği bildirildi. Sağlık Bakanı Hatem el Cebali, Mısır resmi haber ajansı (MENA) tarafından yayımlanan açıklamasında, “Mısır’da bulunan bütün domuzların, bugünden başlayarak itlaf edilmesine karar verilmiştir” dedi. Bakan, itlaf edilecek domuz sayısının 300 bin civarında olduğunu da belirtti. Hükümet sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada, itlaf konusunda birkaç gün içinde karar verileceğini söylemişti.

Fransa’nın, domuz gribi salgını nedeniyle AB’den Meksika’ya bütün uçuşların durdurulmasını talep edeceğini bildirdi. Sağlık Bakanı Roselyne Bachelot, domuz gribi salgının ortaya çıktığı Meksika’ya uçuşların durdurulmasıyla ilgili talebi yarın Lüksemburg’da yapılacak AB Sağlık Bakanları toplantısında gündeme getireceklerini söyledi.

Bulgaristan Sağlık Bakanı Evgeniyi Jelev, “Teknik yetersizliklerden dolayı domuz gribine tanı koyamadıklarını” söyledi. Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) konuşan Jelev, domuz gribini tespit edecek test malzemelerinin bugüne kadar ihtiyaç duyulmadığı için alınmadığını belirterek, “Maalesef bu yüzden laboratuvarlarımız domuz gribini tespit edecek yeterliliğe sahip değil” dedi. Avrupa’da sadece birkaç domuz gribi vakasının bulunduğunu ifade eden Bakan Jelev, henüz bir salgından söz edilemeyeceğini ve halkın paniğe kapılmasına gerek olmadığını bildirdi. Jelev, tanı koyulamamasına rağmen ihtiyaç olduğunda grip tedavisi için gerekli ilaç stoklarının bulunduğunu belirterek, Tarım Bakanlığına bağlı “Salgın Hastalık Merkezi” oluşturulacağını ve bu merkezin durumu değerlendirerek gerekli önlemleri alacağını açıkladı. Jelev, Sofya Havalimanında vücut ısısına duyarlı iki adet kameranın yerleştirildiğini, yolculara da gribe karşı alabilecekleri önlemler konusunda bilgi veren broşürlerin dağıtıldığını kaydetti. Bu arada Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayımlayarak, domuz gribi vakalarının en yaygın olarak görüldüğü ABD ve Meksika’ya seyahat planlayan Bulgaristan vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Küba, domuz gribi salgını yüzünden Meksika ile arasındaki uçak seferlerini durdurduğunu açıkladı. Resmi basının haberlerine göre, gribin adaya yayılmasına karşı tedbir olarak Küba’dan Meksika’ya ve Meksika’dan Küba’ya yapılan uçuşlar 48 saat için durduruldu. Küba hükümeti gerekirse daha sıkı tedbirler almaya hazırlandığını bildirdi. Böylece Küba, hastalığın en yaygın görüldüğü Meksika’ya uçuşları askıya alan ilk ülke oldu.

Fransa, vatandaşlarına, domuz gribi görülmesi nedeniyle Meksika’ya çok gerekli olmadıkça seyahat edilmemesi uyarısında bulundu. Sağlık ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, acil bir ihtiyaç olmaması durumunda Meksika’ya seyahat edilmemesinin kuvvetle tavsiye edildiği bildirildi. Fransa daha önce de Meksika’dan ülkeye dönenlerin, herhangi bir grip belirtisi gösterip göstermediklerinin tetkiki için doktora gitmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Yunanistan Sağlık Bakanı Dimitris Avramopulos, domuz gribi nedeniyle “Yunanistan’ın endişe etmesinin gerekmediğini” söyledi. Yunan basını, ülkede vakaya rastlanmadığını belirttikleri haberlerinde, Avramopulos’un “Yetkili makamların gerekli tüm önlemleri aldıklarını” kaydettiğini duyurdu. Haberlerde, Avramopulos’un, “Yunanistan’ın gerek uluslararası gerekse Avrupa direktifleriyle uyum içinde, toplumu konuya ilişkin bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduğu, öte yandan başta havaalanları olmak üzere sınır kapılarında gerekli kontrollerin yapılmakta olduğunu” kaydettiğine işaret edildi.

Meksika’ya gidip gelenlere de bilgilendirici broşür dağıtıldığını bildiren Sağlık Bakanı, daha önce de kuş gribi salgını sırasında kullanıldığı belirtilen ilaçlarda stokun ülke nüfusunun yüzde 12’sini kapsayacak miktarda olduğunu kaydetti. Hiçbir sorun yaşanmadığını ve endişeye de gerek olmadığını ifade eden Avramopulos, Yunanistan’ın gerekli tecrübe ve bilgiye sahip bir ülke olduğunu, gelişmelerin ise kontrol altında bulunduğunu söyledi.

Öte yandan basın yayın organları, Yunanistan Tarım Bakanlığında yapılan, “hayvancılıkta alınacak önlemler ve Yunanistan’daki domuz çiftlileri” konulu toplantıya da yer verdikleri haberlerinde, toplantıda, domuz gribinin Yunanistan için tehlike teşkil etmediğinin vurgulandığını belirttiler. Haberlerde, Yunanistan ile Avrupa’da piyasaya sürülen domuz etinin tüketime uygun olduğu da kaydedildi.

Yeni Zelanda’da kesinleşmiş 11 domuz gribi vakası görüldüğü açıklandı. Yeni Zelanda Sağlık Bakanı Tony Ryall, ülkedeki 11 kişide domuz gribi görüldüğünü, şüpheli vaka sayısının da 43 olduğunu kaydetti. Domuz gribi görülen kişilerin, Meksika’ya geziye gidip dönen bir okulun öğrenci ve öğretmenleri olduğu belirtildi. Şüpheli vakalardan 8’inin de domuz gribi olma olasılığının yüksek olduğu kaydedildi.

Macaristan Sağlık Bakanı Tamas Szekely, bugün düzenlediği basın toplantısında, domuz gribi salgını virüsü taşıdıkları gerekçesiyle hastanede tedavi gören 6 Macar vatandaşının bu virüsü taşımadıklarını açıkladı. Tamas Szekely, tedavi görenlerin 5’inin Meksika, 1’inin ise Yeni Zelanda’dan geldiğini bildirdi.

Macar bakan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan verilere göre, dünya genelinde 1300 kişide domuz gribi virüsü kuşkusu olduğunu belirtirken, Macaristan’ın ikliminin bu virüsün yaşamasına engel olduğunu açıkladı. Szekely, bakanlıklarının, domuz gribi virüsüne karşı tüm önlemleri aldığını, Budapeşte Havaalanı’nda virüs belirleyici masa kurduklarını, burada çalışacak sağlık ekiplerinin 3 dilde hizmet vereceklerini kaydetti.

Güney Kore’de ilk şüpheli domuz gribi vakası rapor edildi. Adının gizli tutulmasını istemeyen bir yetkili, resmi Yonhap ajansına açıklamada, kısa bir süre Meksika’dan dönen bir Güney Kore vatandaşının domuz gribine yakalandığından şüphelenildiğini kaydetti. Güney Koreli yetkililer, dün, ülkede 5 milyon kişiyi tedavi etmeye yetecek kadar ilaç stoku bulunduğunu açıklamıştı.

Avusturya Sağlık bakanlığı, Viyana’da dört şüpheli vaka tespit edildiğini, bu vakalarla birlikte ülkede şüpheli vaka sayısının beşe yükseldiğini belirtti.

Kolombiya’dan da 12 şüpheli vaka bildirildi. Kolombiya hükümeti, 12 şüpheli vakanın bildirilmesinin ardından, virüsle etkin mücadele edilebilmesi amacıyla ”ulusal felaket durumuna” geçildiğini duyurdu.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Meksika’da domuz gribine bağlı ölümlerin ardından bu ülke vatandaşlarına vize şartlarını ağırlaştırdı. Bakanlık açıklamasında, vize şartlarının ağırlaştırılması kararının hastalığa karşı bir önlem olarak alındığı kaydedildi.

Öte yandan Bakanlık, kendi vatandaşlarına da Meksika seyahati konusunda uyarıda bulundu. Dünya Sağlık Örgütünün alarm seviyesini yükseltmesinin ardından Sağlık Bakanı Yoichi Masuzoe, Japon vatandaşlarını Meksika’ya ve hastalığın görüldüğü bölgelere seyahatlerinden vazgeçmeye çağırdı. Bakan Masuzoe, kişisel önlemlerin de önemine işaret ettiği açıklamasında, ellerin yıkanmasını, gargara yapılmasını ve kalabalık ortamlardan kaçınılmasını tavsiye etti.

Japonya’da şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmadı.

Makedonya’da, domuz gribine karşı olağanüstü önlemler alınıyor. Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün Büyük İskender Havaalanı dahil olmak üzere, ülkedeki tüm sınır kapıları sağlık müfettişlerinin kontrolü altına alındı. Makedonya’ya gelen yolcularda bu hastalığın belirtilerinin görülmesi durumunda, kuşku duyulan yolcunun derhal hastanelerin bulaşıcı hastalıklar bölümüne yatırılacağı bildirildi. Ayrıca, domuz gribinin görüldüğü ülkelerden gelen yolculara hastanede tahlillerin yapılacağı kaydedildi.

Meksika’dan Makedonya’ya domuz eti ithal edilmemesine karşın, alınan önlemler arasında, domuz etinden her tür gıda imalatının ithalinin durdurulması da yer alıyor.

Domuz gribi nedeniyle Çin’in başkenti Pekin’de alarm durumuna geçildi. Resmi Şinhua haber ajansı, bir sağlık yetkilisinin sözlerine dayanarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) domuz gribinin yayılma olasılığı uyarısı üzerine başkentte grip vakalarının dikkatle izleneceğini duyurdu. Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Müdürü Deng Ying, şehirdeki 125 sağlık ünitesinin ateşli vakaları izleyeceğini belirtti. Doktorlardan grip belirtisi gösteren hastalara kısa süre önce Meksika veya ABD’ye gidip gitmediklerinin veya domuzlarla temasta bulunup bulunmadıklarını sormalarının istendiğini söyleyen Çinli yetkili, ilaç ve tıbbi teçhizat stokunun artırılacağını ve sağlık personelinin domuz gribini teşhis ve tedavi etme konusunda eğitileceğini ifade etti. Söz konusu merkez tarafından her ne kadar yeni ve bulaşıcı olsa da hastalığın önlenebilir ve kontrol edilebilir olduğu bildirilerek, halktan telaşa kapılmamaları istendi.

Çin Sağlık Bakanlığı tarafından cumartesi günü yapılan açıklamada, domuz gribinin aşısı bulunmadığına işaret edilerek, vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarılmıştı. Karantina İdaresi de aynı gün acil bir duyuru yayımlayarak, domuz gribinin ortaya çıktığı bölgeden gelenlerde grip belirtisi görülmesi durumunda en yakın sağlık kurumuna bildirilmesi istenmişti.

Öte yandan Çin Denetim ve Karantina Araştırma Enstitüsü Başkanı Li Huailin, dün yaptığı açıklamada, Çin’in domuz gribi virüsü testi yapma kabiliyetine ve teknolojisine sahip olduğunu belirtti.

Domuz gribinin salgın haline gelmesi riskinin çok yüksek olduğu bildirildi. Rusya’daki viroloji enstitüsünün başkanı Dmitri Lvov, salgın riskinin çok yüksek olduğunu, gelişiminin saatler, günler alabileceğini ve bu sürenin bir haftayı geçmeyeceğini belirtti.

Durumun haftaya belirginleşeceğini söyleyen Lvov, “Her şey virüsten yeni etkilenen ülkelerin virüsün gelişimini durdurup durduramamasına bağlı” dedi. Ruslara her yerde maske kullanmaları ve önlem olarak bile olsa tamiflu gibi antivirüs ilaçları almaları önerisinde bulunan Lvov, büyük kalabalıklara karışılmaması gerektiğini de vurguladı.

Lvov, domuz gribi aşısının 6 aydan önce bulunamayacağını da belirtti. Rusya’da domuz gribine rastlanmadı ancak ülkede geniş güvenlik önemleri alındı.

Tayland’da da bir kadın karantina altına alındı. Kısa zaman önce Meksika ve ABD’de bulunmuş ve hafif ateşi olan 42 yaşındaki kadının tahliller için başkent Bangkok’ta hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Grip belirtileri göstermeyen kadının yine de önlemler çerçevesinde karantinaya alındığı kaydedildi. Tahlil sonuçlarının daha sonra belli olacağı bildirildi.

Hollanda, Meksika’da ortaya çıkan domuz gribine karşı, henüz vaka görülmemesine rağmen, hastalığın olası bir yayılma durumunda yapılması gereken çalışmalara ilişkin bütün hazırlıklarını tamamladı. Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Halk Sağlığı Enstitüsünden (RIVM) verilen bilgide, Hollanda’da şu ana kadar domuz gribi belirtisinin görülmediği, 17 Nisan itibarıyla Meksika’dan dönmüş bütün yolcuların, ateş ve solunum yollarında şikayetleri olduğu takdirde derhal doktora başvurmaları konusunda uyarıldıkları belirtildi.

RIVM’ye göre, Hollanda olası bir domuz gribi salgınına karşı hazırlıklarını tamamladı. Gribe karşı etkili olduğu belirtilen 4,5 milyon kutu Tamiflu ilacı ayrıldı. İlaçlar herhangi bir salgın anında vatandaşlara dağıtılacak. RIVM’ye göre bu miktarda ilaç Hollanda için yeterli. Schiphol Havaalanında, Meksika’ya giden ve gelen yolcuların sürekli hastalık konusunda uyarıldıkları ve hastalık belirtisi görüldüğünü bildirenlere de anında müdahale edildiği açıklandı. Havaalanının önemli giriş çıkış noktalarındaki büyük panolara da domuz gribi konusunda uyarıcı bilgiler yazıldığı kaydedildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.