ABD’de antidepresan kullanımı iki kat arttı

ABD’de 1996’da halkın yüzde 6’sı (13 milyon kişi) antidepresan kullanırken, bu oran 2005’te yüzde 10’un (27 milyon kişi) üzerine çıktı.

Pennsylvania Üniversitesinden Stevan Marcus ile Columbia Üniversitesinden Mark Olfson, Archives of General Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada, “Sadece antidepresanla tedavi gören Amerikalıların sayısı artmakla kalmadı, zaten tedavi görmekte olanlar da artık daha fazla ilaç kullanıyor” dediler.

Araştırmacılar, antidepresan kullanımındaki artışın Afrika kökenliler hariç tüm sosyo-demografik gruplarda görüldüğünü belirttiler.

Araştırmada antidepresan kullanımının bu kadar artmasının nedenlerine bakılmadı, ancak araştırmacılar bunun, depresyon tanısı ve tedavisinin toplumsal olarak daha kabul edilebilir olmasından kaynaklanıyor olabileceğini ifade ettiler. İlaçlara kolay ulaşımın da unsurlardan biri olabileceği kaydedildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.