ABD’de 5.3 milyon Alzheimerlı var

Alzheimer Derneği tarafından hazırlanan yıllık raporda, 2010 yılına kadar Alzheimer’a yakalananların sayısının yaklaşım yarım milyon artacağı, 2050 yılına kadar da yeni vakaların yıllık bir milyonu bulacağı tahmin edildi.

Raporda, Alzheimer ve diğer bunama hastalıklarının doğrudan ya da dolaylı bakım maliyetlerinin yıllık 148 milyar doları aştığı belirtilerek, Alzheimer ile acil mücadele stratejisi oluşturmanın, milyonlarca kişinin hayatını koruyacağı, milyarca dolarlık sağlık sigortası ve harcaması yükünü azaltacağı vurgulandı.

Alzheimer Derneği, ABD’de Alzheimer’ın, ölüm nedenleri arasında altıncı sırada olduğunu, hastalıklardan ölümlerin 2000-2006 yıllarında yüzde 47 oranında arttığını belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.