70’li yılların yaşam tarzı gezegeni koruyor

London School of Hygiene and Tropical Medicine tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiltere’de fazla kilolu ve obez insan sayısının artması, 40 yıl önceye göre yüzde 19 oranında daha fazla gıda enerjisinin kullanıldığı anlamına geliyor. Bu durum, yılda ek olarak 60 megaton sera gazı yayılmasına da yol açıyor.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Phil Edwards, onlarca yıl önceki insanların kilosunu göz önüne alarak İngiltere’nin enerji tüketiminin ne olacağını hesapladıklarını söyledi.

”İNCE OLMAK SAĞLIK VE ÇEVRE İÇİN İYİ”

Araştırmacılar, yüzde 3,5’i obez olan ”normal” yetişkin nüfusun, yüzde 40 obez olan nüfusla kıyaslandığını belirttiler. Buna ek olarak kilolu nüfusun artan gıda enerjisi maliyetlerini hesaplayan araştırma ekibi, 1970’li yıllara göre bugünün ulaşımı için ne kadar ek yakıta ihtiyaç olduğunu belirlemeye çalıştı.

Nüfusun şişmanlamasından dolayı gıda üretimi ve araçla yolculuktan kaynaklanan sera gazı salımının her 1 milyar insan için 0.4 ile 1 milyar ton arasında daha yüksek olacağı belirlendi.

İngiltere’de 1994-2004 yılları arasında ortalama erkek vücut kütle endeksinin 26’dan 27,3’e, kadın vücut kütle endeksinin ise 25,8’den 26,9’a çıktığını ve bunun 3 kiloya eşit olduğunu belirten Dr. Edwards, şunları söyledi:
”Herkes biraz daha şişmanlıyor. Bu sadece İngiltere’de değil, dünyadaki her ülkede insanların vücut kütle endeksi artıyor. İnce kalmak sağlık ve çevre için iyi. Şişmanlığa doğru küresel eğilimi tersine çevirmek için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Bunun, gazların yayılımını azaltma ve iklim değişikliğini yavaşlatma mücadelesinde önemli bir etken olduğunu hatırlamalıyız.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.