6 yaş altı 22 milyon çocukta obezite tehdidi

Nilüfer Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Türk Kanser Araştırma Vakfı Bursa Şubesi ve Bursa Lösemili Çocuklar Yardımlaşma Derneği’nce ”Obezite ve Kanser” konulu bir panel düzenlendi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Sevinir, obezitenin sadece Türkiye değil tüm dünyanın en büyük düşmanı olduğunu söyledi. Hızla gelişen ve büyüyen dünyada obeziteyi ”21. yüzyılın vebası” olarak nitelendiren Sevinir, son 20 yılda obezite oranının gelişmiş ülkelerde 2, gelişmekte olan ülkelerde ise 4 kat arttığını bildirdi.

Dünya genelinde insanların hızla obezleştiğini ve bunun en çok kadınlarda görüldüğünü ifade eden Sevinir, ”Dünyada 5 yaş ve altında 22 milyon çocuk ağır obezite tehdidi ile karşı karşıya. Yani her 10 çocuktan biri obezite ile mücadele etmek zorunda. Obeziteden kurtulmak, tüm kanser çeşitlerinden yüzde 30 kurtulmak demektir” dedi.

UÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ursavaş ise dünyada her yıl 10-11 milyon kişinin çeşitli kanser hastalıklarına yakalandığını vurgulayarak, kansere yakalananların yüzde 70’inin aynı yıl yaşamlarını kaybettiğini söyledi.

Kanser vakaları içinde en fazla akciğer kanserinin görüldüğünü dile getiren Ursavaş, ”Bu hastalıkları tetikleyen başlıca neden ise hiç şüphesiz sigara. Bir sigarada 4 bin çeşit kimyasal madde var. Bunların 55’i ise kanserojen madde içeriyor” diye konuştu.

Dünyadaki otobur hiçbir hayvanın tütün yemediğine dikkati çeken Ursavaş, sigara kullanımının tüm dünyada hızla arttığını bildirdi. Türkiye’nin de bu hıza ayak uydurduğunu, dünyada 1.1 milyar, Türkiye’de ise 17.5 milyon kişinin sigara içtiğini belirten Ursavaş, sigaraya bağlı akciğer kanserinden dünyada her yıl 4 milyon kişinin öldüğünü vurguladı.

UÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkkan Evrensel de panelde, ”Erişkin Çağda Kanserde Erken Tanı Belirtileri” konulu bir konuşma yaptı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.