6. aşamaya yaklaşılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, telekonferans yöntemiyle gazetecilere yaptığı açıklamada, WHO’nun hastalık alarm düzeyiyle ilgili olarak, şu anda 5. aşamada olunduğunu, ancak 6. aşamaya daha da yaklaşıldığını söyledi.

Birçok ülkede virüsün yayılmasında yolculuklarla ilgili vakalardan daha yerleşik biçimlerine dek geçişler görüldüğünü anlatan Fukuda, bu ülkeler arasında Avrupa’da İngiltere ve İspanya, Asya’da Japonya, Güney Amerika’da Şili ve Avustralya bulunduğunu bildirdi.

WHO’nun son rakamlarına göre hastalığın 64 ülkeye yayıldığını, 18 bin 965 kişiyi etkilediğini ve 117 kişinin ölümüne neden olduğunu ifade eden Fukuda, geniş bir alanda bu hastalığa yakalananların tam sayısının bilinmediğini hatırlattı.

Fukuda, WHO’nun 6 aşamalı olan virüs yayılma ve salgın ölçeğinde, en yüksek aşama içinde 3 aşamalı bir ölçek daha oluşturulması yönünde bir düşünce olduğunu kaydetti.

Böylece grip belirtileri ortalama düzeyde sürse bile 6. aşamaya geçilebileceği ve daha ciddi etkileri olup olmadığının sonra ele alınabileceği düşünülüyor.

Öte yandan Fransa’da, domuz gribi virüsü H1N1’e yakalandığı kesinleşen hasta sayısının 42’ye ulaştığı bildirildi.

Fransa Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, 42 kişide domuz gribi tanısının kesinleştiği, bu hastalardan 18’inin hastanede tedavi gördüğü, ancak hiçbirinin durumunun ağır olmadığı belirtildi.

Hastaların tümünün Meksika, ABD, Kanada ve Dominik Cumhuriyeti’ne yapılan yolculuklarla ilgisi olduğu, yalnızca Fransa’nın batısında domuz gribi görülen genç bir kadının hiçbir yere yolculuk yapmadığı ifade edildi.

Bu arada, İskoçya’da da 1’i kadın 2 kişiye domuz gribi tanısı konulduğu, yoğun bakımdaki hastaların sağlık durumunun istikrarlı seyrettiği kaydedildi.

Bu kişilerle birlikte İskoçya’da doğrulanmış domuz gribi vaka sayısı da 23’e yükseldi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.