5 dakikada Alzheimer teşhisi

doktor oneri

İngiliz doktorlar, erken bunama sonucu oluşan unutkanlığın teşhis edilme şansını iki kat arttıran bir test hazırladı.

TYM (Test Your Memory-Hafızanızı Sınayın) metoduyla hastalar, kendileri hasta olduklarının farkına varabilecekler. British Medical Journal Online’da yayımlanan testle doğru teşhis, yüzde 93 gibi yüksek bir oranla 5 dakika içerisinde konulabilecek.

TYM, 10 farklı ölçüm içeriyor. Bunlardan bazıları: bir cümleyi aynen kopyalama, matematiksel hesaplamalar, cümle kurarken fiilerin akıcı kullanılması ve daha önce kopyalanan cümlenin hatırlanabilmesi…

Araştırmacılar bu deneyi, 18-95 yaşa aralığında hafıza sorunu olmayan 540 ve 139 hasta insan üzerinde gerçekleştirdiler.

Sağlıklı katılımcıların skoru , 50 üzerinden 47 iken, hasta katılımcıların 50 üzerinden en fazla 33 olabildi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.