40 ameliyatla hayata tutundu

İstanbul’da lüks bir otomobilde yaptıkları kaza sonrasında araçta bulunan arkadaşı olay yerinde hayatını kaybeden ve kendisi ağır yaralı ve yüzde 75 yanıkla kurtulan Adem Kılıç, 192 günlük mücadelesinin sonunda ayağa kalktı. Kılıç’ın tedavisinde hücre spreyinden özel cihazlara kadar pek çok teknik kullanıldı.

Bu boyutlarda yanık tedavisinde başarı oranının oldukça düşük olduğunu belirten Acıbadem Atakent Hastanesi’nden Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, tedavi sürecini şöyle anlattı: “Sadece yanıklarla değil aldığı ağır yaralarla da mücadele eden Adem’i hayatta tutmak için büyük bir ekip çalıştı. Vücudunda yanıkları kapayabilmek için normalde yanık olmayan bölgelerden faydalanırız ama Adem’in vücudunun neredeyse tamamı yanık olduğu için hata yapma şansımız neredeyse sıfırdı. Teknoloji ve tıbbın bütün imkanları ile sınırlı imkanları bir araya getirerek Adem’in vücudundaki bütün açık yaraları kapadık.”

Zorlu bir tedavi süreci olduğunu ifade eden Doç. Dr. Karaaltın, “Adem’in yaraları ve yanıklarının kapanması için, deri greftinin yanı sıra Hücre Spreyi ve Kök Hücre tedavileri de kullandı. Bununla birlikte son noktada ise oldukça önemli olan onikiparmak bağırsağındaki deliği de yapılan bölgesel Kas nakli sayesinde tedavi ettik ve artık fizik tedavi sürecine gelindi.” diye konuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bilgi Baca ise Adem Kılıç’ın iç organlarında ve bağırsaklarında meydana gelen yaralanmalar yüzünden de tedavisinin zorluğuna dikkat çekti. Baca, “Adem Yaklaşık 4 ay boyunca yoğun bakımda kontrol edildi. Multi-disipliner bir yaklaşım ve yoğun bir tedavi ile zor dönem atlatıldı”. diye konuştu.

Yürümeye başlayan Adem Kılıç’ın ameliyat süreciyle ilgili 24 Kasım Salı günü hastanede basın toplantısı düzenleneceği belirtildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.