4 iyi bakteri astım riskini azaltıyor

Doğru zamanda doğru bakteri astımı önleyebilir. Kanadalı bilim insanlarının araştırması, dört yararlı bakterinin eksik olduğu bebeklerde, astım görülme riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, bebekken iyi bakteriye maruz kalmanın, ileride astım ve alerjiyi önleyemedeki rolü büyük.

Araştırmacılar, 319 çocuktaki bakterileri inceledi. Dört çeşit bakterinin kilit önemde olduğu saptandı. Buna göre, bu dört bakterinin eksik olduğu üç aylık bebekler, üç yaşına geldiklerinde daha yüksek olasılıkla astım hastası oluyor.

Uzmanlar, ”doğru zamanda doğru bakteri, alerji ve astımı önlemenin en iyi olu olabilir” görüşünde.

GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI MİKROPLARLA YETERLİ ŞEKİLDE TANIŞMIYOR

İnsan vücudundaki bakteri, mantar ve virüs sayısı hücre sayısından 10 kat fazla. Bunun sağlığa büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Özellikle, doğduktan sonraki ilk birkaç ay önemli.

Çocukların artık yeteri kadar mikrop ile karşılaşmadığı belirtiliyor. Bazılarına göre bu, bağışıklık siteminin iyi ve kötü mikrop arasında ayrım yapmasını zorlaştırıyor.

Örneğin, sezeryan doğum ve anne sütü almamak, bebeğe geçen bakteri sayısını sınırlıyor.

Bakteriler konusunda bilginin sınırlı olduğuna dikkat çeken uzmanlar daha çok araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.