30 ve 40’lı yaşlarda cilt bakımı

doktor oneri

30’lu yaşların sonuna doğru mimiklerle oluşan ve çok derin olmayan kırışıklıklar yüzde görülmeye başlar. Ciltte lekelenmeler ve kalınlaşmalar olabilir. Foto yaşlanma bu dönemde orta şiddetli olarak görülebilir. Ağız kenarlarında gülmeye bağlı çizgilenme oluşur.

Cilt güneşten korunmamış, solaryum gibi cilt için zararlı olan işlemlere maruz kalınmışsa bu belirtilerin daha ileri derecede görülebildiğini belirten Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, 30 ve 40’lı yaşlarda yapılacak cilt bakımının püf noktalarını anlattı:

30’lu ve 40’lu yaşlarda en çok ince çizgiler, porların açık gözükmesi, elastikiyet kaybı, nem azalması ve ciltteki düzgün renk tonunun kaybı en çok şikayet edilen konulardır. 

HER İKİ YAŞ GRUBUDA FARKLI BAKIM UYGULAMALARI
Genel olarak 30 ve 40 yaş arasında aşırı bir fark yoktur ancak kişisel farklar varsa tedaviler buna göre düzenlenmelidir. Örneğin erken menopoza girme, güneş hasarının çok olması, ruhsal sıkıntılar, yanlış kozmetik kullanımı, dahili hastalıklar, yanlış uygulanan diyetler, kansızlık, cinsel hayatın olmaması, stres, spor yapmamak, sigara ve alkol kullanımı ile kişisel yaşlanma genetiğinin rolü insanların ciltlerinde önemli etkiler yapar. Bu nedenle kişi 40 yaş civarında olup cilt açısından son derece sağlıklı görünebildiği gibi, tersi de mümkündür.

GÜNEŞTEN KORUNMA ŞART
Her iki yaş grubu ve tüm yaşlar için güneşten korunmak ön planda olmalıdır. Bakım ise sağlıklı beslenme, spor yapmak, uyku düzeninin sağlanması ve stresle baş ederek yapılır. Dahili herhangi bir hastalık varsa tedavi edilmelidir. Örneğin vitamin, mineral eksiklikleri, tiroit hastalıkları, deriyi bozan sağlık sorunları arasında yer alır.

BESİNLERİN CİLT SAĞLIĞNA ETKİSİ
Yumurta, peynir, süt, balık ve tahıllar dışında, ceviz, fındık, kara üzüm, kayısı ve renkli meyveler(antioksidan açısından zengin), sağlıklı cilt için gereken besinlerdir. Son yapılan çalışmalarda C vitamini ve yeşilçayın çok üstünde durulmaktadır.

GÜZEL BİR CİLDE SAHİP OLMAK İÇİN….
Güzel bir cilt için en önemli nokta, sağlıklı yaşamdır. Uyku, güneşten kaçınmak ve her şeyden önce mutlu olmayı öğrenmek cilt güzelliğinin birinci kuralıdır. Ruhsal durum ciltteki kan dolaşımı, endorfin salınımı ve erken yaşlanma ile yakından ilgilidir. İç organların sağlığını korumadan, kolesterol dengenize dikkat etmeden, kansızlığı tedavi ettirmeden ve ruhsal çalkantıları düzenlemeden güzel bir cilde sahip olunamaz. saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.