3 Türk erkeğinden 2’sinde sertleşme sorunu var

doktor oneri

Türk Androloji Derneği’nin Bayer’in katkılarıyla 6 ay önce başlattığı ”Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz Projesi”nin sonuçları, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Proje sözcüsü Ümit Aktan’ın sunuculuğunu yaptığı basın toplantısına, Bayer’in Türkiye Müdürü Sebastian Guth, Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Yaman, derneğin önceki Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, Bayer Erkek Sağlığı Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu ve Bayer Erkek Sağlığı Ürün Müdürü Sinan Aktan katıldı.

Ümit Aktan, proje kapsamında 66 bin 670 erkeğin sağlık taramasının yapıldığını, 68 yaşına kadar hiç doktor görmeyen erkekleri doktorla tanıştırdıklarını belirterek, ”6 ay boyunca erkek görmekten bıktım, karımın kıymetini anladım” diye espri yaptı.

Türk Androloji Derneği’nin önceki Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu da 14 Ocak 2009 tarihinde İstanbul’dan başlayan projenin sonuçlarını aktardı.

Proje kapsamında erkeklerin sertleşme sorunu için risk faktörü olan hastalıklar açısından tarama yapıldığını belirten Kadıoğlu, obezite ve metabolik sendrom açısından bel çevresi ve vücut kitle endeksinin ölçüldüğünü, şeker hastalığı açısından kan şekeri tahlillerinin yapıldığını, yüksek tansiyon açısından tansiyonlarının ölçüldüğünü anlattı.

Taramaların proje kapsamında yaklaşık 8 bin kilometre yol kat eden TIR’ın içindeki sağlık ekibi tarafından yapıldığını ifade eden Kadıoğlu, her ilde ve ilçede de Ümit Aktan ve ekibinin erkekleri, kahvelerde ve iddia bayilerinde broşür dağıtarak bilgilendirdiğini söyledi.

Projenin Türkiye’de erkek sağlığı alanında yapılan en büyük tarama ve bilinçlendirme projesi olduğuna dikkati çeken Kadıoğlu, 25 il ve 13 ilçede, 15-82 yaş arasında toplam 66 bin 670 erkeğin sağlık kontrollerinin yapıldığını, proje boyunca ”penisin erkek sağlığının barometresi olduğu”nun vurgulandığını kaydetti.

Kadıoğlu, günümüz tıbbının geldiği noktada özellikle erkek cinsel sağlığı ile ilgili birçok ürünün olduğunu ve her derdin çaresi bulunduğunu belirterek, ”Taramalar sonucunda ülkemiz erkekleri gerek yaşam koşulları, gerekse de beslenme bozukluğundan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğu sorunu yaşamaktadır” dedi.

Seks yapmak sperm kalitesini yükseltiyor

EN KİLOLU ERKEKLER KONYA’DA

Prof. Dr. Kadıoğlu, Türkiye’de ortalama kilonun 86,44 kilogram, ortalama boyun 174,9 santimetre, ortalama bel çevresinin 97,82 santimetre (olması gereken değer 70-93), ortalama yüksek tansiyonun 123,88 (olması gereken değer 120 mmhg), ortalama tokluk şekeri 117,12 (olması gereken değer 140 mg/ml), ortalama vücut kitle endeksinin 33,72 (olması gereken değer 25 ve altı), ortalama ereksiyon sertlik derecesinin de 17,28 puan (olması gereken değer 22-25 puan) olduğunu bildirdi.

En kilolu erkeklerin bulunduğu ilin 95,33 kilogram ile Konya olduğunu ve bunu 93,31 kilogramla Gaziantep ve 91,13 kilogramla Adana’nın izlediğini, en zayıf erkeklerin ise 75,46 kilogramla Antalya’da yaşadığını ve bu ili 76,56 kilogramla Trabzon ve 78,3 kilogramla Mersin’in takip ettiğini belirten Kadıoğlu, en uzun boylu erkeklerin İzmir’de (1,81 santimetre), en kısa boylu erkeklerin ise Trabzon’da (1,68 santimetre) yaşadığını kaydetti.

En kalın belli erkeklerin Konya, Adana ve Kayseri’den, en dar belli erkeklerin ise Antalya, Trabzon, Zonguldak’tan çıktığını ifade eden Kadıoğlu, sağlık taramasından geçirilen erkeklerin vücut kitle endeksine göre yüzde 60’ının obez, yüzde 32’sinin kilolu ve sadece yüzde 8’inin normal olduğunu bildirdi.

Kadıoğlu, en obez erkeklerin Konya’da yaşadığını, bu ili Adana ve Gaziantep’in izlediğini, sırasıyla Giresun, Ordu ve Rizeli erkeklerin ise iyi beslendiğini dile getirerek, projeye katılan erkeklerin yüzde 75’inin yüksek tansiyon şikayeti bulunduğunu söyledi.

Projenin, her 3 Türk erkeğinden 2’sinin sertleşme problemi yaşadığını ortaya koyduğunu vurgulayan Kadıoğlu ”Sağlık kontrolünden geçirilen erkeklerin yüzde 67’sinin sertleşme sorunu yaşadığını, yüzde 33’ünün de yaşamadığını tespit ettik. Sertleşme sorununun en az İzmir’de, en fazla Konya’da görüldüğü ortaya çıktı. İzmir’i Antalya ve Trabzon, Konya’yı ise Gaziantep ve Adana izliyor” diye konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.