24 yıllık embriyo ile bebek sahibi oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde 25 yaşındaki genç kadın, 24 yıl önce dondurulmuş embryo ile bebek sahibi oldu. Tennessee’li Gibson çifti, bebek sahibi olmak için bağışçılardan alınan dondurulmuş embryoların kullanıldığı bir tesiste tedavi gördü.

Doktorların kullandıkları embryo ise tam 24 yıl önce dondurulmuştu. Başarılı bir tedaviyle bebek sahibi olan çift, çocuklarına Emma adını verdi. Minik Emma’nın babası, “24 yıldır donmuş olduğunu düşünürseniz sağlığı muhteşem” dedi.

Anne Tina Gibson ise “Kızım 24 yıl önce doğmuş olsaydı arkadaş olabilirdik” şeklinde konuştu.

Uzmanlar dondurulmuş embryoların donuk kalma süresinin, tüp bebek tedavisinin başarısını etkilemediğini belirtiyor.

ABD’de dondurulmuş halde bir milyondan fazla embryo olduğu sanılıyor. Ülkede, çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavisinde son çare olarak başka çiftlerin embryoları kullanılabiliyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.