20 ölümden biri hava kirliliğiyle ilişkili

Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Galip Ekuklu, dünyadaki her 20 ölümden birinin nedeninin hava kirliliğiyle ilişkili olduğunu söyledi.

Hava kirliliğine bağlı sorunlarının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Doç. Ekuklu, şunları kaydetti:

”Günümüzde küresel ısınma ile iklim değişikliği yaşanmakta. Teknolojiye paralel olarak atıkların artması ve bu atıkların sağlıklı olarak bertaraf edilememesi tehlikenin boyutlarını daha da artırmakta. Motorlu araçlar da kirliğin artmasında etkin bir rol oynamakta.”

Hava kirliliğine bağlı sağlık sorunlarının öksürük ve bronşitten, kalp hastalığı ve akciğer kanserine kadar geniş bir yelpaze oluşturduğunu bildiren Doç. Dr. Ekuklu, şöyle devam etti:

RİSK GRUBUNDAKİLER SOKAĞA ÇIKMASIN
”Bu sorunlar sağlıklı kişilerde bile gözlenmekle birlikte, özellikle bazı risk grupları kirlilikten daha kolay ve daha fazla etkilenmekte, bunun sonucu olarak ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Başta bebekler ve gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, yaşlılar, kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar, gebeler, sigara kullananlar ve sokakta yaşayan yoksullar en önemli risk gruplarını oluşturmaktadırlar. Bu gruplarda hava kirliliğine bağlı olarak, solunum fonksiyonlarında bozulma, solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarında artış ya da var olan hastalıkların alevlenmesi gibi sağlık sorunları gözlenmektedir.”

Risk grubundakilerin sis ve hava kirliliğinin çok yoğun olduğu günlerde sokağa çıkmamaları ya da uygun önlemlerle sokağa çıkmaları gerektiğini belirten Doç. Dr. Ekuklu, ”Özellikle astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve kronik kalp hastalıkları olanların sokağa çıkarken mutlaka ağız ve burunlarını maske, tülbent, atkı gibi uygun malzemelerle kapatmalı. Bu alınabilecek en iyi önlemdir” diye konuştu.
 
KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMA
 
Kış hastalıklarında en önemli noktanın korunma olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ekuklu, şunları söyledi:

”Çocuklar, yaşlılar, kalp, astım, diyabet gibi kronik sağlık sorunları olanlar, özellikle çok soğuk havalarda ve havanın kirli olduğu günlerde zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalı. Kış mevsiminde giyime özen gösterilmeli, ince ama birkaç kat giyilmeli, aşırı terlememeye dikkat edilmelidir. Kış aylarında beslenme konusunda alınabilecek önlemler ise mevsim meyve ve sebzelerine ağırlık verilmesidir. Özellikle C vitamininden zengin besin maddelerinin alınması son derece önemlidir. Bunların başında, portakal, özellikle maydanoz gibi meyve ve sebzeler gelmektedir. Kronik hastalığı olanlar, gebeler, bebek ve çocuklar kalabalık ortamlardan uzak durmalı.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.