2 yaşında ”ne”, 3 yaşında ”niçin…”

doktor oneri

Çocuğun 2- 2,5 yaşında genellikle ‘ne’ diye sorarken ve 3 yaşında ‘niçin’ diye sorduğunu, 5 yaşına geldiğinde ise yan cümleler ve kompleks cümleler dahil, konuşmanın tüm özelliklerini kullanabildiğini söyleyeh Amerikan Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal, çocuklarda dil gelişimi ile ilgili şu bilgileri anlattı.

Dil yetenekleri iki kısma ayrılır: Alıcı beceriler ve ifade becerileri. Doğumdan önce bile, fetus sesi algılar. Hamile bayanlar, doğmamış çocuklarının ani yüksek sesler sonrası tekme attıklarını bildirmişlerdir.

Yenidoğanın kalp hızı ve emme paternlerini yeni bir çevresel uyaran ile karşılaştığında değişir. Yenidoğan özellikle insan sesine alışıktır ve yavaşça fısıldayan ana – babasına doğru döner.

Çocuk büyüdükçe seslere ilgisi devam eder ve 3-4 aylık olduğunda istemli olarak sesin kaynağına doğru döner. 2-3 aylık olunca kendiliğinden müzikal sesler oluşturabilir. Bu anlatıcı sözel dil gelişiminde ilk adımdır.

“BAY BAY” GİBİ SÖZEL RİTÜELLER GELİŞİR

6 aylıkken çocuklar isimlerine tepki verirler ve yaklaşık 9 aylıkken sözel ritüelleri izleyebilen, örneğin ‘’bay–bay’’ diyerek el sallayabilir veya ne kadar büyük olduklarını gösterebilirler. Algılayıcı dil, çocuğun gittikçe artan karmaşıklıkta emirleri anlamasıyla gösterilebilir.

Örneğin, yaklaşık 1 yaşından itibaren ‘’topu at’’ gibi tek aşamalı emirleri anlayacaktır. ‘’Bana… göster’’ dendiği zaman iki resim arasında seçim yapabilmesi 18-24 aylık yaşlarda beklenir.

2 yaşındaki çocuk, cisimleri kullanıma göre tanımlayabilir. 18-24. aydan sonra kelime kullanımı hızla artar, standart yapılar bebek konuşmasının yerini alır ve kelime çeşitlemeleri başlar.

3 yaşında, tamlamalar ve zamirler kullanarak daha kompleks bir dil geliştirir. Çocuk soru sorma yeteneğini geliştirir. 2,5 yaşında genellikle ‘’ne?’’ diye sorarlar ve 3 yaşında en sıklıkla ‘’niçin?’’ diye sorarlar.

5 yaşında yan cümleler ve kompleks cümleler dahil, konuşmanın tüm özellikleri kullanabilir. Dil gelişiminin hızı hem çevresel hem de biyolojik faktörlere bağlı gibi görünmektedir.

DİL GELİŞİMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

2 yaştaki çocuklar iki kelimeli ifade kullanmalıdırlar ve bunların en az yarısı anlaşılabilmelidir. 3 yaşında, çocuklar 3 veya daha fazla kelimeli tamlamalar kullanmalıdır Bu gelişimsel aşamaları gerçekleştirmeyi başaramayan çocuklar hem işitme kaybı, hem de algısal ve duygusal bozukluk için değerlendirmelidir.

Dil gelişimindeki gecikmeler, şunlarda her hangi birini kapsayabilir:

1- 3 yaşa kadar anlaşılır konuşma yokluğu
2- 4 yaştan sonra başlangıç sessiz harfleri sıklıkla atlanması
3- 7 yaşından sonra ısrarlı artikulasyon (seslendirme) hataları

Bu gecikmelerden her hangi biri 6 ay veya daha fazla devam ederse, bir konsültasyon başlatılmalıdır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.