2 Türk vatandaşında ‘domuz gribi’

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, New York’tan İstanbul üzerinden 29 Mayıs’ta İzmir’e gelen bir vatandaş ile Houston’dan Amsterdam üzerinden aynı tarihte İstanbul’a gelen bir vatandaşta influenza A/H1N1 tespit edildiği bildirildi.

Hastaların genel durumunun iyi olduğu, tıbbi takiplerin devam ettiği belirtilen açıklamada, hastaların yakın temaslılarına koruyucu ilaç başlatıldığı, hastalarla aynı uçakta seyahat eden diğer yolcuların da günlük olarak izlendiği, şu ana kadar yakın temaslılar ve yolcularda herhangi bir hastalık belirtisi tespit edilmediği kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün konuya ilişkin son açıklamasına göre, dünyada influenza A/H1N1 (domuz gribi) vakası görülen ülke sayısı 53, toplam vaka sayısı 15 bin 510, ölüm sayısı ise 99.

THY’DEN H1N1 VİRÜSÜ ÖNLEMLERİ

THY’den yapılan açıklamaya göre, hastalık tespit edilen kişilerin seyahatini gerçekleştirdiği 2 uçağa, mevcut dezenfekte işlemlerinin yanı sıra ayrıntılı bir şekilde dezenfekte uygulaması yapıldı, ayrıca bu uçuşlarda görevli kokpit ve kabin ekiplerine koruyucu tedavi uygulanmaya başlandığı ve gerekli gözlem süresi boyuncu uçuştan çekildi.

YOLCULARA, 112 HATTINI ARAMALARI ÇAĞRISI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şu ana kadar ABD’den gelen iki Türk yolcunun virüsü kimseye bulaştırmadığını da belirtti. Akdağ “Çok iyi hazırlığımız var. Vakaya çok süratle yaklaşıyoruz. Sonbahar ve kış mevsiminde tüm dünyada, Türkiye’de dahil buna, ikinci bir dalga ya da daha güçlü enfeksiyon yayılması riskinin varlığını biliyoruz. Grip, sonbahar ve kış mevsiminde yayılıyor. Biz o zamana kadar daha da hazırlıklı olacağız. Toplum olarak bu dönem içerisinde ellerimizi yıkamayı çok daha iyi öğreneceğiz.”

Bakanlık, şu uçak seferlerinde yolculuk eden yolcuların, 112 hattını aramaları çağrısında bulundu.

Yaklaşık 15 gün önce, ABD’den gelen Irak asıllı anne ve oğlunda domuz gribi tespit edilmiş, iki turist, 8 gün süren tedavinin ardından iyileşerek, taburcu edilmişti.

BABA VE KIZI ŞÜPHELİ

Öte yandan İngiltere’den yaklaşık 10 gün önce Gümüşhane’ye gelen baba ile kızı ise, yüksek ateş şikayetiyle başvurdukları hastanede kontrol altına alındı.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Cemalettin Atalay, hastaların ilk tahlil sonuçlarına göre bakteriyel enfeksiyondan şüphelendiklerini ifade etti.

Atalay, H1N1 virüsünden şüphelenmediklerini ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:
“Enfeksiyon hastalıkları uzman arkadaşımız muayene etti. Servise yatırdık. Serviste önlemlerimizi aldık. Serviste başka hasta yok. Tedavi başladı. Bakteriyel enfeksiyon tedavisi başladı. Her ihtimale karşı boğaz kültürlerini alıp tahlil için Ankara’ya gönderiyoruz. Bunun sonucu da en kısa zamanda çıkacak.
Ankara’ya ulaştıktan 2-3 saat sonra tahlil sonucu belli olur. Yarın sonucun açıklanmasını bekliyoruz. Çok ciddi bir şey yok. Kesinlikle söyleyeyim, domuz gribinden şüphelenmiyoruz. Hasta İngiltere’den geldikten sonra bu gün ateşi başlamış. Domuz gribi kriterlerine uymuyor. Ama yine de her ihtimale karşı bütün tedbirleri aldık. Servisi tamamen boşalttık.”

Atalay, hastaların yurt dışından geldiğini hatırlatarak, “Hastaların yurt dışından seyahat öyküsü var. Gribal enfeksiyon belirtileri de olunca önlem almamız normal. Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Yapılan şeyler abartılı gibi gelebilir ama normal. Hastalık konusunda kesin bir şey demiyoruz” dedi.

2 HASTANIN TEDAVİSİ ABD’DE BAŞLAMIŞ

Bakan Akdağ, bugüne kadar Türkiye’de domuz gribi virüsü tespit edilen 4 hastadan 2’sinin Türkiye’ye gelmeden önce ABD’de doktora gittiklerinin ve ilaç tedavisine başladıklarının tespit edildiğini söyledi.

Akdağ, İzmir’de domuz gribi virüsüne rastlanan 2 kişiden birinin ilaç tedavisi nedeniyle ateşinin düştüğünü, bu nedenle de termal kameralarca tespit edilemediğini belirterek, ABD’de H1N1 virüsüne rastlanan eyaletlerde, daha sonraki vakalarda domuz gribi virüsü testi yapılmadığını söyledi.

Bu durumun, virüsün ülkeler arasında yayılmasına neden olduğuna işaret eden Akdağ, “Biz, DSÖ ve virüsün görüldüğü ülke bakanlıklarına, özellikle ülkeden çıkış yapanlara kendi ülkesinde virüs tespitine yönelik tedbirler alınması tavsiyesinde bulunacağız” dedi.

ALMAN TURİST HASTANEDE

Bursa’da da 30-35 yaşlarında bir Alman turistin Çekirge Devlet Hastanesi’nde domuz gribi şüphesiyle karantinaya alındığı belirtildi. Yüksek ateş nedeniyle hastaneye gelen Alman turistin hastalığı taşıyıp taşımadığı henüz bilinmiyor.

Yaklaşık 15 gün önce ABD’den gelen Irak asıllı anne ve oğlunda domuz gribi tespit edilmiş, iki turist 8 gün süren tedavinin ardından iyileşerek taburcu edilmişti.

VİRÜS ADA’YA DA SIÇRADI

ABD’den Kıbrıs Rum kesimine giden 39 yaşındaki Moldova uyruklu bir kadının H1N1 virüsü taşıdığı, Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Pasteur Enstitüsü tarafından da teyit edildi.

Rum radyosunun haberine göre, Rum Sağlık Bakanı Hristos Patsalidis, kesin ve resmi sonuç elde edilmesi amacıyla Atina Pasteur Enstitüsü’ne gönderilen örneklerin incelendiğini ve sonucun ‘pozitif’ çıktığını açıkladı.

Rum Sağlık Bakanı, Güney Kıbrıs’ta ilk domuz gribi vakasının Atina’dan gelen raporla resmi olarak onaylanmış olduğunu duyurdu.

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen vakanın Rum tarafında resmen saptanmasından sonra Rum yönetimi yetkililerinin hastalığa karşı önlemlerini artırdığını belirten Patsalidis, virüsü taşıyan kadınla aynı uçaklarda yolculuk yapan tüm yolcuların da bilgilendirildiklerini açıkladı.

Bu arada Güney Kıbrıs’a ABD’den gelen bir başka kadın da grip kuşkusuyla gözlem altına alındı. Söz konusu kadının H1N1 virüsü taşıyıp taşımadığı 24 saat içinde kesinleşecek.

ABD’den, sürekli olarak ikamet ettiği Güney Kıbrıs’a dönen 39 yaşındaki Moldova uyruklu kadın, rahatsızlandıktan sonra tedavi için önceki gün Limasol Hastanesi’ne başvurmuştu. Kadında domuz gribi belirtileri görülmesi üzerine kimi tetkikler yapılmış ve tetkiklerin sonucu ”pozitif” çıkmıştı.

BULGARİSTAN’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Bulgaristan’da ilk kez domuz gribi görüldü. Sağlık Bakanlığının açıklamasında, 27 Mayısta New York’tan Amsterdam aktarmalı olarak Sofya’ya gelen bir vatandaşta, 30 Mayısta doktora başvurması üzerine, H1N1 belirtilerinin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, hastanın Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi dispanserinde tecrit edilerek tedavi altında tutulduğu, durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Bulgar sağlık yetkilileri, adı açıklanmaya hastayla teması olan 4 kişi üzerinde de gerekli tahlillerin yapıldığını bildirdi.

VAKA SAYISI ALMANYA’DA 30, ÇİN’DE 33, İSVEÇ’TE 6’YA YÜKSELDİ

Almanya’da domuz gribine yakalananların sayısı 30’a yükseldi. Aşağı Saksonya Eyaleti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin güney batısındaki New Mexico eyaletinde tatil yapan bir ailenin 4 yaşındaki çocuklarının domuz gribine yakalandığını, anne ve babanın ise bir rahatsızlığı olmadığı bildirildi. Leipzig Sağlık Dairesi tarafından yapılan açıklamada da bir Amerikalı iş adamının H1N1 gribi nedeniyle çarşamba gününden bu yana Leipzig’deki bir klinikte yattığı belirtildi.

Aşağı Saksonya eyaletinde ve Leipzig’in yer aldığı Saksonya eyaletinde hastalığın ilk kez ortaya çıktığı ve böylece Almanya’da domuz gribine yakalananların sayısının 30’a yükseldiği kaydedildi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 9, Bavyera eyaletinde 7, Saksonya-Anhalt eyaletinde 5, Brandenburg ve Hessen eyaletlerinde 2’şer, Hamburg, Baden-Württemberg, Thüringen, Aşağı Saksonya ve Saksonya eyaletlerinde birer kişinin bugüne kadar domuz gribine yakalandığı bildirildi.

Bu arada Çin’de hafta sonu kesinleşen yeni vakalarla domuz gribine yakalananların sayısı 33’e yükseldi. A tipi H1N1 virüsü görülen hastalardan birinin yurt dışına çıkmadığı halde domuz gribi virüsü taşıdığı bildirildi. 29 Mayısta görülen ilk yerel vakadan sonra, Çin’in ikinci yerel domuz gribi vakası olduğu açıklanan kişinin Guang Dong eyaletinin merkezi Guang Zhou şehrinde yaşayan 22 yaşında bir erkek olduğu belirtildi. Ayrıca Guang Dong Salgın Merkezi yetkilileri, CCTV’ye yaptıkları açıklamada, 19 yaşındaki bir erkeğin karantinaya alındığını söylediler.

Öte yandan İsveç’te iki domuz gribi vakasının daha doğrulandığı ve ülke genelindeki vaka sayısının 6’ya çıktığı bildirildi. İsveç Enfeksiyon Hastalıkları Kontrol Enstitüsü sözcüsü Annika Linde, son iki vakada hastaların durumunun iyi olduğunu söyledi. Linde, her iki hastanın ABD’yi ziyaret ettiğini kaydetti.

2 Türk vatandaşında ‘domuz gribi’saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.