‘2 milyon Suriyeliye sağlık hizmeti veriyoruz’

257 bini kamplarda olmak üzere yaklaşık 2 milyon Suriyelinin sağlık hizmetlerini koordine ettiklerini söyleyen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2. Suriye Koordinasyon Toplantısı’nda, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacıların sağlık sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirtti.

Ani gelişen olaylara karşı acil sağlık, halk sağlığı ve kamu hastaneleri hizmetlerini etkin şekilde harekete geçirdiklerini hatırlatan Gümüş, “Bugün itibariyle 257 bini kamplarda olmak üzere yaklaşık 2 milyon Suriyelinin sağlık hizmetlerini koordine ediyoruz” diye konuştu.

Suriye’deki olaylardan dolayı sınırdaki 10 ilde sığınmacı sayısının arttığını hatırlatan Gümüş, buralardan da başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlere göç hareketi olduğunu dile getirdi.

“9 MİLYON SURİYELİ POLİKLİNUİK HİZMETİNDEN YARARLANDI”

Sığınmacıların sağlık hizmetlerini koordine etmek amacıyla şubat ayında Şanlıurfa’da toplantı yaptıklarını anımsatan Gümüş, ”Bu toplantıları yapmakla hizmetler kalıcı hale geliyor. İnşallah kısa sürede Suriye’deki savaş ortamı ortadan kalkar ve bu insanlar memleketlerine döner. Bizler de bu hizmetlerin doğru bir şekilde planlanması için ‘Suriyeli misafirlerimiz kalıcıymış’ gibi çalışmalarımıza devam etmek zorundayız” dedi.

Gümüş, şimdiye kadar 9 milyon Suriyeli’ninin hastanelerdeki poliklinik hizmetinden faydalandığını vurguladı.

Yaklaşık 814 bin kişinin de polikliniklerden hastanelere sevk edildiğini anlatan Gümüş, şöyle konuştu: “Hastanelerimizde 402 bin yatış ve 294 bin ameliyat gerçekleştirildi. 64 bin 500 doğum yapıldı. Bunlar çok ciddi rakamlar. Bütün dünyanın izlediği ve ülkelerine almakta zorlandığı bir ortamda Türkiye’nin sığınmacıların sağlık hizmetlerini planlaması en azından halk sağlığı açısından çok ciddi önem arz ediyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.