190 üniversiteli zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu

Rize’de mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle hastanelere başvuran üniversite öğrencilerinin sayısı 190’a ulaştı.

.Genel sağlık durumları iyi olan öğrenciler müşahede altına alındı.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, gıda zehirlenmesi şüphesinin ardından her 2 hastanenin acil servisine de personel takviyesi yaptı.

Menüdeki çorba, köfte, patates ve makarnadan inceleme için numune alındığı bildirildi.
Rize’de mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle hastanelere başvuran üniversite öğrencilerinin sayısı 190’a ulaştı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi kampüsündeki yemekhanelerde akşam saatlerinde yemek yedikten bir süre sonra rahatsızlanarak hastanelere başvuran öğrencilerin sayısı arttı.

Mide bulantısı ve baş dönmesi şikayeti görülen öğrencilerin Rize Devlet Hastanesi ile Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servislerindeki tedavileri sürüyor.

Her iki hastanede genel sağlık durumları iyi olan 190 öğrenci müşahede altına alındı.

VALİ BEKTAŞ, ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ

Vali Erdoğan Bektaş, Rize Devlet Hastanesi acil servisine gelerek öğrencileri ziyaret etti.

Öğrencilere geçmiş olsun dileklerini ileten Bektaş, öğrencilerin sağlık durumları hakkında İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe ve diğer ilgililerden bilgi aldı.

Bektaş, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanelere müracaat edenlerin sayısının 190 olduğunu söyledi.

Öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Bektaş, “Çok şükür ağır bir tablo yok” dedi.

Bektaş, toplu yemek çıkan yerlerde bu tür olaylar yaşanmaması için her şeye dikkat edildiğini ancak zaman zaman bu tür sıkıntılar olabildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Üniversitemizde 3 bin civarında öğrenci ve personel yemek yiyor. Öğlen pişen yemek akşam da servis ediliyor. Çocuklarla ve doktorlarla görüştük, hastanedeki tabloda bir problem yok. Öğrencilerimizin ailelerine bu haberi söyleyebiliriz, endişelenmesinler. Çocuklarda bizi endişeye sokacak bir tablo yok çok şükür.”

İşin her yönüyle araştırıldığına dikkati çeken Bektaş, “Mutfaklardan, yurtlardan, o yemeğin gittiği her yerden numuneler alınıyor, tüm yemek çeşitleri tahlil ediliyor. Sabaha kadar arkadaşlar çalışacak ve bulguları kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Bektaş, şunları kaydetti:

“Şu anda sadece tahminlerde bulunabiliyoruz, öğle yemeği akşam da yendiği için bekleme süresi dolayısıyla bir bozulma ihtimali var. Bunun ne kadar doğru olup olmadığını tahlillerle kararlaştıracağız. Geçmiş olsun, demek ki çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Üniversitemizde çok daha fazla dikkatli olacaktır. Bu olayın nasıl, niçin meydana geldiği ve sorumluları hakkında gerekli işlemin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.”

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ise böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirin alınacağını vurgulayarak, “Sorun atlatılmış gibi görünüyor” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.