1600 beyin ölümü, 376 organ bağışı

Türkiye’de 22 bin 160 kişi böbrek, 2 bin 223 kişi karaciğer, 2 bin 940 kişi kornea, 623 kişi kalp, 265 kişi pankreas, 51 kişi akciğer, 5 kişi ince bağırsak, 4 kişi kalp kapakçığı nakli bekliyor.

Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erkan Demir, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Yrd. Doç. Dr. Tolga Akçam, Organ Bağışı Haftası nedeniyle ortak bir açıklama yaptı. Uzmanların verdiği bilgiye göre, ülkemizde organ bağışı bekleme listesindeki hastaların yaklaşık yüzde 30’u uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor. 

‘TÜRKİYE’DE KADAVRADAN NAKİL YÜZDE 10’LAR DA KALDI’

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde ise 812 kişinin böbrek nakli, 68 kişinin ise karaciğer nakli olmayı beklediğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Abdullah Ülkü, kadavradan ve canlıdan nakil oranlarının farklı olduğunu söyledi. Avrupa’da karaciğer naklinin kadavradan daha çok sayı da yapıldığına dikkat çeken Ülkü, Türkiye’deki durumun ise tam tersine canlıdan nakil yapılma yönünde olduğuna değindi.

Bu durumu Türkiye’de beyin ölümü sorasında yeterli sayıda organ bağışının olmamasına bağlayan Ülkü, karaciğer nakillerinin özellikle İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yüzde 70-80 oranında kadavradan, yüzde 10-20 oranında ise canlıdan yapıldığına dikkat çekti. Ülkü, Türkiye’de ise kadavradan naklin yüzde 10’lar da kaldığına işaret etti.

‘YILDA 2 BİN KİŞİ BÖBREK BEKLERKEN HAYATINI KAYBEDİYOR’

Yrd. Doç. Dr. Tolga Akçam ise Hepatit A, B, C çeşitli unsurlara bağlı kronik karaciğer hastalıklarında ve her ne sebepten olursa olsun karaciğerde gelişen sirozun kesin tedavisinin karaciğer nakli olduğuna vurgu yaptı. Akçam, bu sebeple günümüzde karaciğer naklinin ve dolayısıyla organ bağışının öneminin büyük olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Erkan Demir de böbrek bağışının Türkiye’de yüzde 25 düzeylerinde kaldığını, Avrupa’da ise bu rakamın yüzde 75 olduğuna değindi. Demir, yılda 2 bin kişinin böbrek beklerken hayatını kaybettiğini de ifade ederken, bin 600 beyin ölümünden sadece 376’sının organlarının bağışlandığını diğer bedenlerin ise toprakla buluştuğunu sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.