15 yaşında ama 90’ında gösteriyor (Yaşlılık hastalığı nedir?)

Kolombiya’da yaşayan Magali Gonzalez Sierra, dünya üzerindeki sayılı kişilerden biri. Genç kızın, bu ‘sayılı kişiler’ kategorisinde yer almasına neden olan şey ise halk arasında erken yaşlanma hastalığı olarak da bilinen Progeria.

Magali bu hastalığı yüzünden 90 yaşında gibi görünse de diğer genç kızlar gibi müzik dinlemeyi, makyaj yapmayı, dikkatleri üzerine toplamayı çok seviyor.

DOKTORLAR ÖLMESİNİ BEKLİYORDU

Hürriyet’in haberine göre doktorlar, Magali Gonzales Sierra’nın 13 yaşına geldiğinde ölebileceğini söyledi. Ancak genç kız cumartesi günü 15. yaşına girdi. Sierra’nın ailesi Güney Amerika’da ‘quinceanera’ adı verilen ve her 15 yaşına basan genç kız için yapılan bir parti düzenledi.

Ailesi, parti sayesinde Magali’nin kendisini bir prenses gibi hissetmesi için uğraştı.

PROGERİA (YAŞLILIK HASTALIĞI) NEDİR?

Halk dilinde erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen progeria genellikle çocuklarda görülüyor. Bir mutasyon sonucu oluşan hastalığın tedavisi henüz yok. Hastalığın seyrinde; saçlar dökülüyor, kafa derisinin üzerindeki damarlar görünmeye başlıyor, diş etleri zayıflıyor ve dişlerde çürük oluşuyor. Büyüme duruyor, duruş bozuluyor, dışarıdan verilen hormon takviyeleri ise sonuç vermiyor. 8 milyonda bir görülen bu hastalık için çalışmalar, sadece hastanın yaşam süresinin uzatılması yönünde yapılıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.